Trwa ładowanie...
d4kc8i3

Cięcia funduszy na tarczę antyrakietową uniemożliwią jej budowę?

Niedawne redukcje funduszy na budowę bazy
amerykańskiej tarczy antyrakietowej (MD - Missile Defense) w
Polsce wzbudziły głosy, że doprowadzi to nawet do porzucenia tego
programu. W Waszyngtonie wydają się jednak przeważać opinie, że do
tego nie dojdzie.

d4kc8i3
d4kc8i3

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/redzikowo-miejsce-na-amerykanska-tarcze-6038692039639681g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/redzikowo-miejsce-na-amerykanska-tarcze-6038692039639681g )
Redzikowo - miejsce na amerykańską "tarczę"?

Komisja Izby Reprezentantów obcięła ostatnio 160 milionów dolarów przeznaczonych na budowę bazy 10 wyrzutni rakiet przechwytujących w Polsce, chociaż z zastrzeżeniem, że fundusze te mogą być przywrócone, jeśli rząd wykaże potrzebę budowy tarczy i jej niezawodność oraz dogada się z rządem RP co do umieszczenia jej na polskim terytorium.

d4kc8i3

W Senacie, Komisja Sił Zbrojnych wstrzymała fundusze na MD do czasu przejrzenia i zatwierdzenia ewentualnych porozumień USA z Polską w tej sprawie. Wtorkowy "Washington Post" sugeruje, że całe przedsięwzięcie stoi w związku z tym pod znakiem zapytania.

"Jeżeli sytuacja nie zmieni się radykalnie, jest wątpliwe, by w końcowej ustawie (budżetowej) znalazły się pieniądze na rozpoczęcie pracy nad bazą w Polsce" - pisze dziennik.

Eksperci w Waszyngtonie uważają jednak, że budowa tarczy - zakładając zgodę na nią rządu RP - zostanie co najwyżej opóźniona, ale nie zarzucona.

Jak powiedział Charles Kupchan z Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), jeżeli w przyszłym roku wybrany zostanie demokratyczny prezydent, cała rzecz będzie spowolniona. Pojawi się nacisk na dalsze prace badawcze i rozwojowe oraz wezwania, aby nie spieszyć się z budową systemu, którego skuteczność jest niepewna. Kupchan sądzi jednak, że tarcza będzie w końcu umieszczona w Polsce, ponieważ po ataku na USA 9/11 rezygnacja z niej byłaby politycznie zbyt ryzykowna.

d4kc8i3

Zwrócił on uwagę, że czołowi prezydenccy kandydaci Demokratów, Hillary Clinton i Barack Obama, nie sprzeciwiają się samej idei tarczy, a jedynie uważają, że nie potrzeba się z nią spieszyć, tylko dyplomatycznie przygotować grunt pod jej realizację.

Tarcza ma bronić USA i Europy przed rakietami dalekiego zasięgu z Iranu. Kraj ten - według wywiadów - nie będzie miał takich rakiet wcześniej niż za 5-10 lat. Budowie bazy wyrzutni w Polsce ostro sprzeciwia się Rosja.

Także czołowy ekspert wojskowy waszyngtońskiego Brookings Institution, Michael O'Hanlon, uważa, że decyzja o rozpoczęciu budowy tarczy w Polsce może - i jego zdaniem, powinna - odwlec się aż do zmiany w Białym Domu.

d4kc8i3

Według O' Hanlona, możliwe, że w Kongresie zostaną wyeliminowane fundusze na budowę bazy, co byłoby sygnałem dla administracji Busha, że jakakolwiek decyzja o rozmieszczeniu tarczy byłaby przedwczesna. Kongres może czekać ze zgodą na następnego prezydenta USA, a także na następnego prezydenta Rosji, żeby tarcza nie powodowała większych problemów, które sama ma rozwiązać.

Jeżeli obecna dynamika wydarzeń w tej sprawie jest zła, to po co forsować ten projekt, kiedy można mieć nadzieję, że w przyszłości będzie lepiej. Tarcza antyrakietowa to doskonały pomysł, ale Bush spowodował tyle niesnasek na arenie międzynarodowej w innych sprawach, że nie nie byłoby zbyt dobrze gdyby to on podejmował decyzję w sprawie tarczy - dodał O'Hanlon. (meg)

Tomasz Zalewski

d4kc8i3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kc8i3
Więcej tematów