Trwa ładowanie...
d3o6jn8

Ciara zbliża się nad Polskę. Ostrzeżenia przed huraganowym wiatrem

Jeśli mieszkasz na południu Polski, to w niedzielę wieczorem lepiej zostań w domu. Synoptycy ostrzegają przed porywistym wiatrem o prędkości nawet 120 km/h. IMGW wydaje alerty najwyższego stopnia, przewidujące zjawiska o "rozmiarach katastrof".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMGW wydało najwyższy stopień ostrzeżeń. Nadchodzi huragan Ciara
IMGW wydało najwyższy stopień ostrzeżeń. Nadchodzi huragan Ciara (iStock.com)
d3o6jn8

Nad Polskę nadciąga okrzyknięty "huraganem" sztorm Ciara. Najpierw odczują mieszkańcy Dolnego Śląska, Podkarpacia, ale i całej południowej Polski. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW wydało dla Wałbrzycha, Jeleniej Góry (i okolicznych powiatów) oraz dla Krosna i okolic.

Jak czytamy w alercie, przewiduje się tam wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo do 120 km/h. Stopień trzeci oznacza "groźne zjawiska meteorologiczne", które wywołać mogą szkody "o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia".

IMGW ostrzega, że groźne zjawiska meteorologiczne "uniemożliwią prowadzenie działalności" i należy być gotowym na "znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu". Zaleca najwyższą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

imgw

Alert IMGW dla połowy Polski

Drugi stopień alertu IMGW dotyczy niemal całej południowej i zachodniej Polski. Oznacza on "niebezpieczne zjawiska meteorologiczne", które powodować mogą "duże straty materialne" oraz zagrożenie zdrowia i życia.

d3o6jn8

Mieszkańcy Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Kielc, Poznania i Szczecina mogą spodziewać się porywów wiatru dochodzących do 100 km/h. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest w niedzielę w nocy oraz w poniedziałek po południu.

Najniższy, pierwszy stopień alertu, dotyczy województwa łódzkiego. Tam powieje dopiero w poniedziałek rano. Meteorolodzy zalecają, aby obserwować komunikaty

Huragan Ciara nad Europą

W Wielkiej Brytanii alerty wydano już w sobotę. Służby poinformowały, że deszcz nad Anglią i Walią może przynieść tyle opadów, ile średnio pojawia się w ciągu całego miesiąca. Również Belgijski Królewski Instytut Meteorologiczny zaapelował, by w związku ze sztormem Ciara pozostać w domach. O niebezpieczeństwie ostrzegają także Niemcy.

W wielu krajach rozkłady pociągów i połączeń lotniczych mają ulec zmianie. Według brytyjskich prognoz, sztorm w niedzielę wieczorem opuści wyspy i skieruje się w stronę Bałtyku.

d3o6jn8

Podziel się opinią

Share

d3o6jn8

d3o6jn8
Więcej tematów