Trwa ładowanie...
senat
mark
14-12-2017 13:52

Ciąg dalszy burzliwych narad w Senacie. "Po zmianie ustawy, Sąd Najwyższy będzie inny, niż ten, o którym mowa w konstytucji"

Prezes Izby Karnej SN atakuje ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie. Uważa, że zmiany nie idą w dobrym kierunku i przypominają mu mroczne czasy. - Był taki smutny okres, że sędziowie byli ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa - powiedział Stanisław Zabłocki.

Ciąg dalszy burzliwych narad w Senacie. "Po zmianie ustawy, Sąd Najwyższy będzie inny, niż ten, o którym mowa w konstytucji"Źródło: Domena publiczna, fot: Michał Józefaciuk
d3nhg8w

Burzliwa debata w Senacie dotyczy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. - Po zmianie ustawy, Sąd Najwyższy będzie inny, niż ten, o którym mowa w konstytucji - mówi prezes Izby Karnej SN sędzia Stanisław Zabłocki, zarzucając kilku przepisom niekonstytucyjność.

W Sądzie Najwyższym powstaną dwie nowe izby

Nowa ustawa wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów. Powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Sędziowie SN będą przechodzić w stan spoczynku po 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP.

Dwie nowe izby będą według Zabłockiego: "dwoma odrębnymi sądami". Sędzia krytykuje też zapis o przydziale spraw w Sądu Najwyższego przez prezesów danej izby. "To regres wobec obecnej praktyki. Gdzie tu losowość, którą się teraz tak bardzo eksponuje?" - pyta.

d3nhg8w

Karykatura sędziego

Sędzia Stanisław Zabłocki stwierdził: "Był taki smutny okres, gdy wiele tragedii było spowodowane tym, że sędziowie byli ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa". Wyraził nadzieję, że nowi sędziowie nie będą ludźmi o mentalności służebnej, bo - jego zdaniem - byłoby to "karykaturą sędziego".

Od trzech dni trwa w Senacie debata nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. Senator Jan Rulewski z PO, który wystąpił na mównicy w masce z greckiej tragedii, podkreślał: "To swoisty stan wojenny w Krajowej Radzie Sądownictwa".

d3nhg8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nhg8w
Więcej tematów