ŚwiatCIA: Serbia nie ukrywa zbrodniarza wojennego

CIA: Serbia nie ukrywa zbrodniarza wojennego

CIA: Serbia nie ukrywa zbrodniarza wojennego
Źródło zdjęć: © AFP | Pascal Guyot

17.11.2009 15:30, aktual.: 17.11.2009 16:42

CIA przyznało w tajnym raporcie, że Ratko Mladić, którego oskarża się o maskarę w Srebrenicy, nie ukrywa się w Serbii - informuje belgradzki dziennik "Press". Dokument ma zostać przekazany do Trybunału w Hadze, który uzależnia od wydania Mladicia odmrożenie stosunków między Unią Europejską a Serbią.

Według amerykańskiej agencji, Serbia uczyniła "absolutnie wszystko", by złapać Ratka Mladicia i Gorana Hadżicia, prezydenta samozwańczej serbskiej Republiki Krainy. "Mladić znajduje się poza zasięgiem serbskich organów bezpieczeństwa" - napisano w raporcie.

Jak pisze dziennik, dokument ten może być kluczowy podczas negocjacji w sprawie odblokowania Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (SAA) między Serbią a UE.

Zdaniem CIA, Mladić "znajduje się pod ochroną jakichś służb wywiadowczych, które nie pozwalają na jego aresztowanie i ukrywają go w tajnym miejscu poza Serbią". W raporcie nie podano, gdzie może przebywać ścigany przez haski Trybunał generał. "Press" przypomina jednak, że Amerykanie od dawna podejrzewają Rosjan o ukrywanie Mladicia.

Ratko Mladić jest oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie wojenne popełnione podczas oblężenia Sarajewa, a także masakrę 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy (czytaj więcej)
.

Czytaj więcej: Polowanie na generała.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także