Trwa ładowanie...
d2bts6i

CIA odtajniło 470 tys. dokumentów o Osamie bin Ladenie. Zaskakujące, co terrorysta miał na komputerze

Ponad 6 lat po śmierci przywódcy Al Kaidy, amerykański wywiad opublikował szczegóły śledztw, które dotyczyły Bin Ladena.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CIA odtajniło 470 tys. dokumentów o Osamie bin Ladenie. Zaskakujące, co terrorysta miał na komputerze
(Getty Images)
d2bts6i

Najbardziej zaskakujące są pliki, jakie terrorysta trzymał na swoim komputerze. Były to dziesiątki filmów propagandowych i zdjęć, ale także nagrania z tortur jego wrogów czy z egzekucji. Wygląda jednak na to, że Bin Laden w swojej kryjówce potrzebował też rozrywki. Na jego laptopie znajdowały się m.in. filmy animowane i popularne komedie: "Tom i Jerry", "Auta", "Epoka lodowcowa" czy "Jaś Fasola".

Na twardym dysku Osama bin Laden miał też swój pamiętnik, którego treści na razie nie ujawniono. Nieoficjalnie mówi się także o niezliczonych filmach pornograficznych, jednak CIA nie potwierdza tych rewelacji, tłumacząc, że nie może publikować nieprzyzwoitych treści. Wśród plików znalazł się jednak film z urodzin jednego z synów terrorysty, na którym uczy on strzelać dwóch chłopców z karabinu.

   CIA
(CIA)

Ujawnienie tych danych pozwala naszym obywatelom na głębsze poznanie życia wewnątrz organizacji terrorystycznych - komentuje Mike Pompeo, dyrektor CIA.

d2bts6i

Wśród innych ujawnionych dokumentów pojawiły się też następne plany Al Kaidy. Amerykański wywiad dotarł do notatek dotyczących zamachu, który miał odbyć się zaledwie kilka miesięcy później niż CIA unieszkodliwiło bin Ladena. Terroryści chcieli "uczcić" 10-lecie ataku z 11 września dokonując podobnie krwawego zamachu - informuje CNN.

Dokumenty CIA ujawniają też związki Al Kaidy z innymi państwami. Są to dowody na współpracę organizacji przewodzonej przez Osamę bin Ladena z Iranem. W dokumentacji znajduje się także potwierdzenie, że za powstaniem w Iraku w 1991 r., które było wymierzone w dyktatorskie rządy Saddama Husajna, również mógł stać bin Laden.

Bin Laden zginął w 2011 roku. Był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów świata. 2 maja jednostka amerykańskich komandosów Navy Seal wtargnęła do jego kryjówki w Abbottabadzie, gdzie zastrzelono przywódcę Al Kaidy.

Nie przegap: "17 Jednostka". Tak działają elitarne izraelskie służby

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d2bts6i

Podziel się opinią

Share
d2bts6i
d2bts6i
Więcej tematów