CIA i Watykan zmieniały informacje w Wikipedii
Wikipedia Scanner, amerykański program identyfikujący m.in. instytucje dokonujące zmian w Wikipedii, potwierdził, że CIA i Watykan zmieniały informacje na stronach popularnej internetowej encyklopedii – informuje Jonathan Fildes.
17.08.2007 | aktual.: 17.08.2007 17:53
Zmiany dokonane z komputera należącego do CIA dotyczyły informacji o prezydencie Iranu. Anonimowy dowcipniś dopisał okrzyk "Wahhhh!" w sekcji poświęconej planom prezydenckim Mahmuda Ahmadineżada. Pracownik CIA zmieniał także informacje o byłym szefie tej agencji wywiadowczej Porterze Gossie i znanych osobistościach takich jak Oprah Winfrey. Rzecznik CIA nie potwierdza, że tych zmian dokonano z komputera agencji.
Wikipedia Scanner przeczesał 5,3 mln wpisów dokonanych przez Internautów w Wikipedii, w której każdy może być redaktorem. Większość to nieszkodliwe poprawki dotyczące literówek albo nieścisłości, niektóre jednak są poważniejsze.
Komputery Watykanu były używane do usuwania informacji o liderze irlandzkiej Partii Republikańskiej Sinn Fein, Gerry’m Adamsie. Ktoś usunął linki do artykułów prasowych napisanych w 2006 r., w których podejrzewano, że odciski palców i rąk Adamsa znaleziono w samochodzie, gdzie dokonano podwójnego zabójstwa w 1971 r. Fragment "Świeża sprawa morderstwa powraca" nie istnieje już w sekcji poświęconej temu politykowi.
Wikipedia Scanner wykrył także, że z komputera należącego do firmy Diebold, dostarczającej elektroniczne maszyny do głosowania do lokali wyborczych w USA, dokonano zmian w treści informacji dotyczącej Waldena O’Della, dyrektora zarządzającego firmy. Usunięto fragment mówiący o tym, że przodował w zbieraniu funduszy dla George’a Busha w czasie kampanii wyborczej. Miesiąc później z Wikipedii zniknęły linki i informacje o domniemanym fałszowaniu wyborów podczas wyborów w 2000 r.