"Chrześcijanie nie mogą się przygotowywać do małżeństwa w pogański sposób"
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w
liście do wiernych na czas Wielkiego Postu napisał o niepokojącym
kryzysie trwałości i wierności małżeństw i o pladze alkoholizmu.
Jak podkreślił, powinniśmy pamiętać, że "wszystko, co mamy i kim jesteśmy zawdzięczamy Bogu" i do Niego powinniśmy się odwoływać w codziennych decyzjach i wyborach.
Słowo kard. Dziwisza na Wielki Post jest odczytywane w niedzielę w kościołach archidiecezji krakowskiej.
"Niepokoi kryzys trwałości i wierności małżeństw. Każdy rozwód i rozpad rodziny to tragedia zranionej miłości" - napisał metropolita krakowski. Jak dodał, trzeba postawić sobie pytanie o ludzką i chrześcijańską dojrzałość młodych ludzi, ślubujących sobie przed ołtarzem dozgonną miłość.
Według kardynała Dziwisza niepokoi też fakt, że wielu młodych- często za aprobatą rodziców i przyjaciół - "mieszka w kraju lub za granicą bez ślubu, niejako 'na próbę'". "Powiedzmy jasno: chrześcijanie nie mogą przygotowywać się do sakramentu małżeństwa w taki - chciałoby się powiedzieć - pogański sposób, odwracając naturalny porządek rzeczy" - zaznaczył kardynał.
Metropolita przypomniał, że "plagą naszych rodzin i społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu". "Niszczy ono przede wszystkim tych, którzy ulegli tej formie zniewolenia, ale przynosi również udrękę ich bliskim" - napisał ard. Dziwisz i zaapelował: "bracia i siostry - bądźmy trzeźwi, bo Chrystus tego od nas wymaga!"
W słowie na Wielki Post metropolita krakowski podkreślił, że powinniśmy stawiać sobie pytanie, jakie miejsce zajmuje Bóg w naszym życiu i co nas od Niego oddala. Kard. Dziwisz zaznaczył, że "o własnych siłach nie przeprowadzimy nigdy reformy naszego życia i nie pozostaniemy wierni chrześcijańskiemu powołaniu".
Jest to tym bardziej prawdziwe, że coraz częściej żyjemy w środowisku pluralistycznym, pozostającym z dala od Ewangelii i proponowanych przez nią wartości. Pójście za Chrystusem zawsze łączyło się z osobistym wyborem, ale tym bardziej jest to aktualne dzisiaj, kiedy otoczenie i głosy dochodzące do nas z różnych stron nie pomagają w podjęciu takiej decyzji - uważa kard. Dziwisz. Hierarcha przypomniał w liście o powinności uczestnictwa we mszy św., zwłaszcza w niedzielę, sakramencie pokuty oraz o uczynkach miłosierdzia wobec innych, które są "sprawdzianem jakości i autentyczności chrześcijańskiego życia".