Chorwaci wypowiedzieli się na temat przystąpienia do UE
Chorwaci poparli przystąpienie swego kraju do Unii Europejskiej. 66,6 proc. głosujących opowiedziało się za wejściem do UE - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po obliczeniu prawie 70 proc. głosów.
Przeciw członkostwu w UE wypowiedziało się 32,8 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 42,5 proc.
- Zaczynamy naszą drogę do Europy - cieszyła się minister spraw zagranicznych i europejskich Vesna Pusić. - To dobry sygnał ze strony obywateli i wspaniała wiadomość dla Europy w sytuacji, gdy boryka się ona z poważnymi problemami - powiedziała dziennikarzom na uroczystości w Saborze (parlamencie), gdzie chorwaccy politycy oczekiwali na pierwsze wyniki referendum.
Pusić podkreśliła, że jest to także przesłanie dla państw regionu, które borykają się z podobnymi problemami jak Chorwacja.
Zapytany o wyzwania, jakie czekają Chorwację w UE, Joszko Paro, doradca prezydenta Ivo Josipovicia ds. zagranicznych, powiedział PAP, że najważniejsze będzie uporządkowanie sytuacji w kraju. Pierwszym zadaniem będzie rozwiązanie kryzysu gospodarczego, ustanowienie państwa prawa i przystosowanie administracji do wyzwań XXI wieku. - Bardzo ważne jest, że UE oferuje prawne ramy i wartości, dzięki którym będziemy mogli to urzeczywistnić - zaznaczył.
Pełne wyniki referendum mają być ogłoszone około godz. 22.
Rezultaty referendum będzie musiał jeszcze zatwierdzić Sabor. Jeśli później wszystkie kraje UE sprawnie przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego podpisanego 9 grudnia ubiegłego roku, za polskiej prezydencji, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE spośród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.