Trwa ładowanie...
dw32vcx
15-10-2011 10:40

Choć nie widzą, mogą podziwiać malarstwo

105 osób niewidomych i niedowidzących zwiedziło w ciągu ostatniego roku dwie galerie malarstwa polskiego Muzeum Śląskiego w Katowicach, korzystając ze specjalnej ścieżki zwiedzania, przeznaczonej dla osób z poważnymi wadami wzroku.

dw32vcx
dw32vcx

Dziś mija rok od otwarcia zmodyfikowanej na potrzeby osób niewidomych trasy zwiedzania. Daje ona możliwość zbliżenia się do świata sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku, które na ogół nie mają szans na pełne poznanie dzieł prezentowanych w galeriach i muzeach.

Udostępnienie kolekcji malarstwa zwiedzającym z dysfunkcją wzroku to pierwsza taka inicjatywa w polskich muzeach. Ścieżka powstała dzięki projektowi "Czym jest obraz?", którego celem było umożliwienie dorosłym zwiedzającym poznania sztuk wizualnych, szczególnie malarstwa, a także samej instytucji muzeum.

Wybrane obrazy zostały zreprodukowane w postaci wolnostojących reliefów z tworzywa sztucznego. Zwiedzający katowicką ekspozycję mogą zobaczyć i dotknąć reliefowych reprodukcji m.in. "Błękitnego chłopca" Piotra Michałowskiego, "Księdza pijącego wino" autorstwa Aleksandra Gierymskiego czy obrazu Tadeusza Kantora "Kompozycja abstrakcyjna".

Specjalnie przygotowane przewodniki przybliżają treść wybranych dzieł najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku za pomocą opisów w alfabecie Braille'a i wypukłodrukowych reprodukcji. Każdy zwiedzający ma także możliwość skorzystania z audioprzewodnika i zestawu słuchawkowego.

W ciągu roku od otwarcia specjalnej ścieżki obie Galerie Malarstwa Polskiego odwiedziło w sumie 105 osób niewidomych i niedowidzących, w tym 65 w grupach zorganizowanych.

dw32vcx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw32vcx
Więcej tematów