PolskaChlebowski: przyjęto większość postulatów celników

Chlebowski: przyjęto większość postulatów celników

Według przewodniczącego klubu parlamentarnego PO konflikt związany z protestem celników został zażegnany. Zbigniew Chlebowski podkreślił, że Ministerstwo Finansów przystało na większość postulatów celników, co - jego zdaniem - powinno skutkować powrotem celników do pracy.

27.01.2008 | aktual.: 27.01.2008 16:01

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-celnikow-na-granicy-z-ukraina-6038645797631105g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protest-celnikow-na-granicy-z-ukraina-6038645797631105g )
Protest celników na granicy z Ukrainą

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy uważa, że większość postulatów - poza płacowym - zostało przez ministra finansów zaakceptowanych i ustały poważne przeszkody, utrudniające pracę celników. Wśród zaakceptowanych postulatów Chlebowski wymienił 500-złotowe podwyżki, obietnicę przyjęcia stosownej ustawy o modernizacji służby celnej w latach 2009-1010 oraz deklarację rządu, że wycofuje się z pomysłu poprzedniego gabinetu połączenia służby celnej z administracją skarbową.

Zbigniew Chlebowski zaznaczył jednak, że w resorcie finansów nadal trwają rozmowy z przedstawicielami urzędów i izb celnych.

Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej dementuje natomiast informacje dotyczące tego, że rząd negocjował nie z tymi, co trzeba celnikami. Wyjaśnił, że na spotkanie w ministerstwie finansów, które trwało 12 godzin, zostały zaproszone wszystkie związki zawodowe celników, również "Porozumienie Białostockie". Dziwię się, że przedstawiciele "Porozumienia Białostockiego" nie wzięli udziału w tym spotkaniu - powiedział Zbigniew Chlebowski.

Tymczasem przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego "Porozumienie Białostockie" twierdzą, że w spotkaniu nie wzięli udziału, bo - jak twierdzą - w porządku spotkania nie zostały uwzględnione ich postulaty.

W nocy cztery centrale związkowe służby celnej podpisały porozumienie z ministerstwem finansów, które międy innymi gwarantuje 500-złotowe podwyżki, jednak zdaniem Związku Zawodowego Pracowników Izby Celnej dokument podpisały centrale związkowe, które nie uczestniczą w proteście. Celnicy bowiem domagają się między innymi podwyżek płac o półtora tysiąca złotych i wprowadzenia dla funkcjonariuszy celnych uprawnień emerytalnych służb mundurowych.

Tymczasem według Michała Kamińskiego, ministra z Kancelarii Prezydenta - proponowane celnikom warunki przez rząd Donalda Tuska to plagiat postulatów PiS. Zdaniem Kamińskiego podwyżki, które dostali celnicy były przewidziane już przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. "Rząd Donalda Tuska nie daje nic więcej, ponad to, co obiecywał i zapisał rząd Jarosława Kaczyńskiego" - stwierdził minister z Kancelarii Prezydenta.

Według Kamińskiego to nie koniec społecznych protestów i żądań o podwyżki pensji różnych grup społecznych wobec rządu Donalda Tuska. Przypomniał, że podczas kampanii wyborczej Donald Tusk złożył daleko idące obietnice socjalne, między innymi "cudu gospodarczego" i "pensji jak w Irlandii". Dlatego też, zdaniem Michała Kamińskiego trudno się teraz dziwić, że obywatele domagają się weryfikacji tych obietnic.

protestrządgranica
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)