Chlebowski: głosowanie nad wetem w przyszłym tygodniu; Napieralski: później
Przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że najlepszym terminem głosowania nad prezydenckim wetem do ustawy o rtv jest przyszły tydzień. Z kolei szef SLD Grzegorz
Napieralski opowiada się za odłożeniem głosowania na później.
17.07.2008 | aktual.: 17.07.2008 10:28
_ Jestem zwolennikiem, rozmawiałem z marszałkiem Komorowskim, sygnalizowałem to również przewodniczącemu Napieralskiemu, żeby głosowanie odbyło się w przyszłym tygodniu_ - powiedział Chlebowski w radiu TOK FM.
_ Wydaje się, że zmiany w mediach publicznych są potrzebne, aczkolwiek nie za wszelką cenę. Ja nie zamierzam się targować z przewodniczącym Napieralskim_ - zapowiedział Chlebowski.
Dodał jednak, że są obszary, gdzie PO jest gotowa ustąpić. Być może rola Urzędu Komunikacji Elektronicznej w tej ustawie, którą przygotowała Platforma o rtv, jest nadmierna. Być może w następnej należy ją jednak ograniczyć, skoro budzi to takie kontrowersje nie tylko opozycji, ale również nadawców - powiedział Chlebowski. Ten fragment ustawy o rtv budził największy sprzeciw SLD.
Z kolei przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski przedstawił w "Sygnałach Dnia" scenariusz prac nad ustawami dot. mediów, który przewiduje przesunięcie terminu głosowania nad prezydenckim wetem.
Jeżeli Platforma chce rozmawiać o mediach publicznych i chce je zmieniać razem z SLD, jest prosta droga: odkładamy weto pana prezydenta na jakiś czas, mamy już dzisiaj dwie ustawy, które można poprawić, razem przygotować i potem wszyscy razem, Platforma, PiS, SLD, PSL podtrzymujemy to weto, ale już są dwie nowe ustawy na ukończeniu - powiedział Napieralski.
Chcę powiedzieć jasno. Ta ustawa jest zła i my nie zmieniliśmy w tej sprawie stanowiska - zaznaczył lider Lewicy.
W środę doszło do spotkania Napieralskiego z Chlebowskim i marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim ws. prezydenckiego weta do ustawy o rtv. Politycy zdecydowali, że Sejm zajmie się projektami medialnymi Lewicy, zaś rozmowy w sprawie prezydenckiego weta do zmian w ustawie o rtv, autorstwa PO, mają być kontynuowane.
Po spotkaniu z Komorowskim Napieralski podkreślał, że jego klub chce, aby projekty ustaw medialnych autorstwa Lewicy trafiły jak najszybciej pod obrady Sejmu. Oczekiwaniom tym wychodzi naprzeciw marszałek, który zapowiedział, że je tam skieruje. Również szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewniał, że tak się stanie. Jak mówił, projekty Lewicy trafią pod obrady Sejmu być może już na najbliższym posiedzeniu. Albo pierwsze czytanie tych projektów odbyłoby się w komisji kultury - dodał Chlebowski.
Jeden z projektów Lewicy zakłada, że jeśli Sejm i Senat odrzuciłyby roczne sprawozdanie KRRiT, wówczas wygasłaby kadencja Rady (obecnie, do zakończenia kadencji KRRiT potrzebna jest jeszcze krytyczna ocena sprawozdania ze strony prezydenta).
Drugi z projektów przewiduje możliwość odliczenia abonamentu rtv od podatku, a także wprowadzenie do publicznego radia i telewizji licencji programowej. Przyznawana na cztery lata licencja określałaby kształt misji w TVP i Polskim Radiu.
Sprawa, czy głosowanie nad wetem ma się odbyć na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu, nie została w środę przesądzona. Punkt ten znajduje się we wstępnym porządku obrad izby. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zadeklarował, że jeśli przynajmniej dwa kluby parlamentarne zwrócą się do niego o przesunięcie terminu głosowania, rozważy to. Jednak - jak zaznaczył - na razie nie ma takiego sygnału. _ Nie jestem zobligowany w sprawie terminu głosowania. Termin jest wyznaczony na najbliższe posiedzenie Sejmu i nie mam żadnych sygnałów, aby przesuwanie terminu miało wpływ na zmianę stanowiska któregoś z klubów_ - podkreślił Komorowski.
W środę PAP dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do władz klubu Lewicy, że Napieralski rozmawiał z Komorowskim o możliwości przesunięcia terminu głosowania. Wydaje się jednak, że nie jest tym zainteresowana Platforma. Nie jest rozważane przełożenie głosowania na czas powakacyjny - powiedział po spotkaniu z Napieralskim szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Do odrzucenia weta w Sejmie potrzeba większości trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia posłów Lewicy.
Według czwartkowej "Rzeczpospolitej" tego dnia po południu o ustawie medialnej prezydent Lech Kaczyński ma rozmawiać z Grzegorzem Napieralskim.
Informację potwierdził gazecie Tomasz Kalita, rzecznik prasowy Sojuszu. - To będzie oficjalne spotkanie. Chcemy wysłuchać argumentów prezydenta, bo to on zawetował ustawę, powiedział "Rz". Dodał, że ta rozmowa ma znaczącą rolę.
Rozstrzygnięć jednak najprawdopodobniej jeszcze nie przyniesie, bo Napieralski ma się też spotkać na kolejną turę negocjacji ze Zbigniewem Chlebowskim - podkreśla gazeta.