Trwa ładowanie...
d1tuaqs

Chirac zmięknie w sprawie Iraku?


Rząd brytyjski uważa, iż prezydent Francji Jacques Chirac ugnie się ostatecznie i poprze drugą rezolucję Rady Bezpieczeństwa zezwalającą na atak przeciwko Irakowi - pisze poniedziałkowa prasa brytyjska. Chirac i brytyjski premier Tony Blair mają się spotkać w sprawie
kryzysu irackiego we wtorek w Touqet na północy Francji w ramach
25. szczytu francusko-brytyjskiego.

Share
d1tuaqs
(AFP)
Źródło: (AFP)

"Chirac zmieni wkrótce stanowisko w sprawie Iraku, przewiduje Downing Street" - tytułuje swoją informację poniedziałkowy "The Guardian". Wymienia też cztery czynniki, które skłonią prezydenta Francji do refleksji.

"Czy Francuzi chcą się poróżnić z Georgem Bushem, który powinien odnieść zwycięstwo w wyborach prezydenckich w przyszłym roku? Czy Francja chce zostać zmarginalizowana w Iraku po Saddamie? Czy Francja chce pozwolić, by ONZ stała się czymś w rodzaju zyskredytowanej Ligi Narodów?" - napisał "The Guardian". Czwarty element wysuwany przez Downig Street mówi, iż "rezolucja 1441 stwierdza jasno, że nieprzestrzeganie jej przez Irak usprawiedliwia przejście do działania".

Centroprawicowy "The Times", również powołując się na osobistości brytyjskie, podkreśla, iż Chirac wie, że "posunął się za daleko" i że "był zdumiony widząc, iż siedem innych krajów europejskich przyłączyło się do Wielkiej Brytanii i poparło Stany Zjednoczone". Dziennik ma tu na myśli list ośmiu przywódców europejskich opublikowany w czwartek w prasie.

d1tuaqs

Prezydent Francji "uwielbia być w centrum dyskusji, uwielbia, by mu schlebiano, ale nie jest idiotą" - cytuje "The Times" wypowiedź pewnego brytyjskiego dyplomaty.

"Byłaby to prawdziwa wolta, gdyby Chirac zmienił stanowisko we wtorek" w Touqet" - mówi pewien dyplomata i dodaje, że istnieje nadzieja na dostrzeżenie oznak ewolucji poglądów prezydenta Francji podczas szczytu.

Prawicowy "Daily Telegraph" pisze: "jeśli - co wydaje się prawdopodobne - wojna będzie krótka i zwycięska, ci którzy krytykują Blaira będą się mylić na całej linii. Dlatego właśnie są tak wściekli". (mag)

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d1tuaqs

Podziel się opinią

Share
d1tuaqs
d1tuaqs
Więcej tematów