Chiny zaprzeczają doniesieniom "WSJ" w sprawie Li Huia

Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning zaprzeczyła doniesieniom amerykańskiej gazety, która poinformowała, że specjalny przedstawiciel Pekinu do spraw euroazjatyckich Li Hui forsował niekorzystne dla Ukrainy pokojowe rozwiązanie. Według "The Wall Street Journal" miał on wezwać urzędników europejskich do zakończenia konfliktu i zaakceptowania granic narzuconych przez Rosję.

Li Hui i Siergiej Ławrow
Li Hui i Siergiej Ławrow
Źródło zdjęć: © East News | HANDOUT

30.05.2023 09:23

Podróż do Europy specjalnego wysłannika Chin, który delegowany został do misji pokojowej zmierzającej do zakończenia rosyjskiej inwazji, relacjonowały szeroko media na całym świecie. "The Wall Street Journal" podał w zeszłym tygodniu, że Chiny proponują zawieszenie broni, które pozostawiłoby Rosję w posiadaniu części Ukrainy, zdobytej w wyniku agresji.

Doniesienia amerykańskiego dziennika zdementowała w poniedziałek rzeczniczka MSZ Chin. Mao stwierdziła, że Europa uznaje "pozytywną rolę Chin w promowaniu rozmów pokojowych" i docenia "wezwanie Chin do suwerenności i integralności terytorialnej". Rzeczniczka dyplomacji potwierdza, że wojna na Ukrainie doszła do krytycznego momentu i Pekin nadal chcą działać i dążyć do rozwiązania kryzysu.

Chiny zaprzeczają doniesieniom "WSJ" w sprawie Li Huia

Mający się tym zająć Li Hui będzie chciał, jak zapewnia Mao Ning, współpracować ze wszystkimi stronami konfliktu. Informacje o sugestiach co do ewentualnego podziału terytorialnego, rozważanego w warunkach powojennych traktatów, rzeczniczka uznała za niezgodne z prawdą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podał we wtorek rządowy chiński kanał, Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdził, że europejscy urzędnicy nie potwierdzili doniesień, jakoby Li namawiał ich do podjęcia próby zakończenia wojny lub rozważenia uznania okupowanych przez Rosję obszarów Ukrainy za terytorium Rosji. Kuleba zapowiedział też, że Kijów będzie kontynuować współpracę z Pekinem na trzech zasadach: wzajemnego poszanowania integralności terytorialnej, braku propozycji ustępstw terytorialnych i braku propozycji zamrożenia konfliktu.

Li, który w połowie maja odbył tournée po Europie i odwiedził Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy, Rosję i rozmawiał z przedstawicielami UE, dąży do zdobycia wszelkich informacji na temat ewentualnego uregulowania sytuacji na Ukrainie.

Ma to być próba zbudowania przez Pekin międzynarodowego porozumienia. Jak podkreśliła Mao Ning, wszystkie strony przywiązują dużą wagę do zabiegów Li Huia i wyrażają uznanie dla wezwania Chin do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i przestrzegania celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie