Trwa ładowanie...
d3ed2tc

Chiny zapowiadają na poniedziałek start statku kosmicznego Shenzhou 11

• Chiny zapowiadają załogową misja statku kosmicznego typu Shenzhou
• Lot wykonany będzie w poniedziałek o godz. 7.30 czasu lokalnego ( godz.1.30 w Polsce)

• Misja przeprowadzona zostanie w ramach chińskiego programu kosmicznego
• Załoga będzie się składać z 2 astronautów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ma Jing-cu i Xi Jinping - historyczny uścisk dłoni na spotkaniu w Singapurze
Ma Jing-cu i Xi Jinping - historyczny uścisk dłoni na spotkaniu w Singapurze (AFP, Fot: MOHD RASFAN)
d3ed2tc

Zadaniem statku Shenzhou 11 będzie dostarczenie załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangon-2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong-1.

Załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong-2 ponad miesiąc, badając sprawność systemu oraz procesy związane ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Astronauci będą też przeprowadzać i nadzorować eksperymenty naukowe, w tym - medyczne. Ich zadaniem będzie również uzupełnienie paliwa.

Umieszczenie laboratorium Tiangong-2 (niebiański pałac) na orbicie planowano początkowo na koniec w 2016 roku. Moduł znajduje się na orbicie już od 15 września. Jest on przeznaczony do doświadczeń z udziałem załogowego statku kosmicznego oraz towarowego Tianzhou.

d3ed2tc

Eksperymenty te będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną.

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe-1 (niebiańska harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny.

d3ed2tc

Podziel się opinią

Share
d3ed2tc
d3ed2tc
Więcej tematów