Trwa ładowanie...
08-03-2015 04:35

Chiny nie przerwą poszukiwań malezyjskiego samolotu

Dwanaście miesięcy poszukiwań nie przyniosło żadnych rezultatów. Wciąż nie znaleziono żadnego śladu boeinga linii Malaysia Airlines, który rok temu zaginął w drodze z Kuala Lumpur do Pekinu. Na jego pokładzie znajdowało się 239 osób

Chiny nie przerwą poszukiwań malezyjskiego samolotuŹródło: AFP, fot: Kenzo Tribouillard
d1xud34
d1xud34

- Chiny nie przerwą poszukiwań zaginionego przed rokiem bez śladu samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines - zadeklarował w Pekinie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi.

- Poszukiwania MH370 będą kontynuowane - powiedział Wang Yi podczas spotkania z dziennikarzami w kuluarach dorocznej sesji parlamentu ChRL, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, na pokładzie którego było 239 osób, w tym 153 obywateli Chin, zaginął 8 marca 2014 roku, podczas lotu ze stolicy Malezji, Kuala Lumpur, do Pekinu. Zniknął z ekranów radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że samolot zmienił kurs i leciał na południe.

d1xud34

Linie Malaysia Airlines potwierdzają, że wieża kontroli lotów Subang straciła kontakt z rejsem 370 o 2.40 rano - mówił podczas pierwszej konferencji prasowej szef malezyjskich linii Ahmad Jauhari. Poszukiwania skupiły się wówczas na trasie przelotu maszyny, do momentu kiedy dzięki wojskowym radarom udało się stwierdzić, że tuż po ostatnim kontakcie z wieżą samolot całkowicie zmienił kurs. - Z wielkim żalem muszę poinformować na podstawie nowych danych, że rejs MH370 zakończył lot w Oceanie Indyjskim - mówił 24 marca premier Malezji Najib Razak.

Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Dotychczasowe, w ostatnich miesiącach przede wszystkim podmorskie poszukiwania nie dały jednak żadnego rezultatu.

Od tamtego czasu nie natrafiono jednak na żaden ślad maszyny, ani też nie ustalono przyczyn jej zaginięcia. Bezsprzecznym pozostaje fakt, że w kabinie pilotów celowo wyłączono urządzenie do monitorowania trasy lotu

Premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak powiedział w niedzielę, że ma nadzieję na odnalezienie samolotu. Zapowiedział, że jego kraj będzie nadal zaangażowany w poszukiwania.

Wicepremier Australii stwierdził niedawno, że poszukiwania malezyjskiej maszyny nie mogą trwać wiecznie. W przyszłym tygodniu przedstawiciele władz Australii, Malezji i Chin spotkają się by przedyskutować dalsze działania, jakie należy podjąć w poszukiwaniach.

d1xud34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xud34
Więcej tematów