Trwa ładowanie...
d3wvrtb

Chiński okręt niebezpiecznie zbliżył się do krążownika USA

Statek chińskiej marynarki wojennej niebezpiecznie zbliżył się w ubiegłym tygodniu na wodach Morza Południowochińskiego do amerykańskiego okrętu wojskowego - poinformował w piątek przedstawiciel ministerstwa obrony USA.

Share
d3wvrtb

Pracownik Pentagonu wyjaśniał, że krążownik rakietowy USS Cowpens zmuszony był do manewrów, aby uniknąć kolizji z jednostką chińską, która przecięła mu drogę, a potem się zatrzymała. Okręty zbliżyły się na odległość 500 metrów.

Niedaleko znajdował się także chiński lotniskowiec Liaoning.

- Zdarzenie miało miejsce 5 grudnia na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego - precyzował przywoływany przez AFP anonimowy oficer.

d3wvrtb

- Ostatecznie udało się nawiązać łączność między załogą amerykańską a chińską, obie jednostki wykonały manewry zapewniające bezpieczne przejście - dodał.

USS Cowpens, jeden z największych w świecie okrętów w swej klasie, uczestniczył w akcji humanitarnej na Filipinach.

Do incydentu doszło w czasie wzrostu napięć w regionie z powodu ogłoszenia przez Chiny nowej strefy kontroli powietrznej, obejmującej swym zasięgiem dużą część Morza Południowochińskiego i terytoria, o które Pekin spiera się z Koreą Południową i Japonią.

Stany Zjednoczone zaapelowały do Chin o odwołanie decyzji o ustanowieniu strefy kontroli. Jednocześnie Amerykanie, Koreańczycy i Japończycy skierowali w rejon Morza Wschodniochińskiego swoje jednostki, aby zademonstrować, iż nie zgadzają się z jednostronną deklaracją Chińczyków.

Źródło: PAP

d3wvrtb

Podziel się opinią

Share
d3wvrtb
d3wvrtb
Więcej tematów