Chińska orkiestra na inaugurację sezonu w Teatrze Wielkim
Koncerty China Philharmonic Orchestra zainaugurują w czwartek i piątek nowy sezon w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Zespół wykona m.in. IV Symfonię Krzysztofa Pendereckiego, w ramach jubileuszu 70. urodzin kompozytora. W programie są także m.in. utwory Mahlera i Beethovena.
15.09.2003 | aktual.: 15.09.2003 13:29
Występ China Philharmonic Orchestra na koncertach inaugurujących sezon w Operze Narodowej, to "znak czasu, znak zmieniającego się świata, wydarzenie o niezwykłej symbolice" - jak to określił na poniedziałkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora artystycznego opery, Stanisław Leszczyński.
Chińskie objawienie
Zespół - istniejący dopiero od pięciu lat, ale już odnoszący wielkie międzynarodowe sukcesy - wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Koncerty miały się odbyć w Krakowie, na tamtejszym Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor jest tzw. pierwszym gościnnym dyrygentem zespołu, co oznacza, że dwa-trzy razy w sezonie prowadzi koncerty tej orkiestry.
Po odwołaniu krakowskiego festiwalu koncerty China Philharmonic Orchestra - dzięki pomocy Teatru Wielkiego i Ministerstwa Kultury - udało się przenieść do Warszawy. Te same utwory, których wysłuchają melomani w Warszawie, zostaną wykonane we wtorek w Paryżu (będzie to pierwszy koncert w ramach europejskiego tournee orkiestry).
Muzyczna współpraca
Współpraca Teatru Wielkiego-Opery Narodowej ze stroną chińską trwa od kilku lat. W Pekinie gościł już Chór Teatru Wielkiego, a potem cały zespół Opery Narodowej z kilkoma przedstawieniami.
Krzysztof Penderecki, który po raz pierwszy został zaproszony do Chin siedem lat temu i był m.in. doradcą artystycznym festiwalu w Pekinie, pisze także utwór na 10-lecie tego festiwalu. Kompozycja będzie wykonana m.in. podczas olimpiady w 2008 r. w Chinach. Utwór powstanie do tekstów zasugerowanych przez stronę chińską.
"Będzie to rodzaj dużego oratorium z solistami. Wykorzystam kilka chińskich instrumentów. Jest to szalenie ciekawe. Kontakt z inną kulturą to wyzwanie dla kompozytora" - mówił w poniedziałek Penderecki.
Koncerty China Philharmonic Orchestra to - jak to określił Leszczyński - prolog do innego wielkiego wydarzenia w Teatrze Wielkim z okazji jubileuszu 70. urodzin kompozytora - premiery opery Pendereckiego "Król Ubu" (2 października). Wystawienie tego dzieła zasugerował dyrekcji teatru sam kompozytor.
"Nie chciałem, by został wykonany jakiś smutny utwór. Póki człowiek jest zdrów i w pełni sił, na urodziny najlepiej nadaje się farsa" - tłumaczył Penderecki.
Program
W programie czwartkowego koncertu China Philharmonic Orchestra są, oprócz IV Symfonii Pendereckiego, "Pieśń o ziemi" Gustava Mahlera i utwór "Moon reflected in the Erquan Fountain" (Księżyc odbijający się w fontannie Erquan), którego twórcami są Hua Yanjun i Wu Zuqiang. Orkiestrę poprowadzi Long Yu, a partie solowe wykonają tenor Warren Mok i baryton Changyong Liao.
W piątek zabrzmi IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. W wykonaniu tego utworu wezmą udział: sopran Izabella Kłosińska, alt Jadwiga Rappe, tenor Adam Zdunikowski i bas Matthias Hoelle oraz Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Chińską orkiestrę poprowadzi szef Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Jacek Kaspszyk.