Chińscy astronauci wrócili na Ziemię
Kapsuła z dwoma chińskimi
astronautami w niedzielę wieczorem czasu warszawskiego
(poniedziałek rano czasu lokalnego) wróciła na Ziemię - podała
agencja Xinhua. Astronauci spędzili na orbicie pięć dni.
Jak podają chińskie media, astronauci - Fei Junlong i Nie Haisheng - czują się dobrze.
Kapsuła z dwuosobową załogą odłączyła się od statku "Niebiański Pojazd" - Shenzhou VI, który pozostanie w kosmosie jeszcze przez około sześć miesięcy.
Lądowanie odbyło się w poniedziałek o 4:32 rano (w niedzielę 22:32 czasu polskiego) w rejonie Siziwangqi na pustynnym obszarze Mongolii Wewnętrznej, w miejscu oddalonym o kilometr od przewidywanego. Na miejsce lądowania ruszyły śmigłowcami i samochodami terenowymi służby ratunkowe, mające interweniować w razie potrzeby. Astronauci mają zostać przetransportowani na lotnisko, skąd udadzą się do oddalonego o 400 km Pekinu.
Podczas pięciu dni misji Shenzhou VI okrążył ziemię 76 razy i przebył trasę ponad 3 milionów kilometrów.
Państwowa telewizja pokazała zdjęcia chińskich astronautów, którzy opuszczali kapsułę przy pomocy dwóch techników. Uśmiechnięci astronauci pozdrawiali członków ekipy ratunkowej i przyjmowali bukiety kwiatów.
Chcę podziękować ludziom za ich miłość i troskę. Dziękuję wam bardzo - powiedział po wylądowaniu Fei.
W chińskiej TV można też było zobaczyć transmisję z centrum kontrolnego w Pekinie, gdzie lądowanie kapsuły śledził na monitorze przewodniczący chińskiego parlamentu Wu Bangguo, uważany za osobistość numer dwa w ChRL. Jak oświadczył Wu, udana misja wzmocni status kraju i jego międzynarodowy potencjał oraz zachęci ludzi do wsparcia Partii Komunistycznej i cięższej pracy dla przyszłości Chin.
Następnym etapem chińskiego programu kosmicznego ma być lot Shenzhou VII, prawdopodobnie w 2007 roku, w czasie którego astronauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną. Dalszym celem jest budowa stacji kosmicznej, a także - około 2017 roku - wysłanie pojazdu badawczego na Księżyc.