Trwa ładowanie...
d46bn1l
IAR

Chińczycy zaprosili Andrzeja Dudę do Pekinu

Chińczycy zapraszają prezydenta-elekta Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Chinach. Taką deklarację szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna usłyszał w Pekinie podczas spotkania z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Li Yuanchao.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chińczycy zaprosili Andrzeja Dudę do Pekinu
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d46bn1l

Chińskie władze chcą, aby po zaprzysiężeniu na prezydenta Polski Andrzej Duda 3 września wziął udział w Pekinie w uroczystościach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dla Chin bowiem koniec konfliktu nastąpił po podpisaniu przez Japonię aktu bezwarunkowej kapitulacji, 2 września 1945 roku.

Zaproszenie dla polskiego prezydenta otrzymał szef MSZ, który pojechał z oficjalną wizytą do Państwa Środka.

- Natychmiast po powrocie przekażę prezydentowi Dudzie to zaproszenie. Jeżeli będzie pytał mnie o rekomendację, to też mu ją niezwłocznie przekażę. Widać to po kilku spotkaniach: stronie chińskiej bardzo zależy na jego obecności, na polskiej obecności tutaj 3 września, więc powinniśmy z tego wyciągnąć wnioski - powiedział Grzegorz Schetyna.

W pekińskiej paradzie ma wziąć udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, co może skomplikować decyzję o przyjeździe na rocznicę do Chin szefów zachodnich państw.

Chińskie MSZ poinformowało, że zaproszenia wystosowano do "głównych krajów" uczestniczących w II wojnie światowej.

d46bn1l

Podziel się opinią

Share
d46bn1l
d46bn1l
Więcej tematów