Chcieli zabijać "niewiernych Amerykanów", usłyszeli wyrok
Na kary do 12 lat więzienia skazał niemiecki sąd w Duesseldorfie czterech oskarżonych o planowanie zamachów terrorystycznych na cele amerykańskie na terenie Niemiec w 2007 roku.
Przywódca tzw. grupy z Sauerlandu Fritz Gelowicz oraz członek tego ugrupowania Daniel Schneider otrzymali wyroki 12 lat pozbawienia wolności, a kolejny oskarżony, Adem Yilmaz - 11 lat.
Sąd uznał, że są oni winni przynależności do organizacji terrorystycznej Unia Islamskiego Dżihadu oraz spisku w celu dokonania wielokrotnego morderstwa.
Jak podała agencja dpa, czwarty oskarżony Atilla Selek został skazany na pięć lat więzienia za wspieranie grupy terrorystycznej.
Ogromne zagrożenie
- Grupa stanowiła ogromne zagrożenie - ocenił uzasadniając surowy wyrok przewodniczący składu sędziowskiego Ottmar Breidling, cytowany przez agencję dpa. Jak dodał, czterej oskarżeni byli zaślepieni osobliwymi ideami oraz kierowali się nienawiścią wobec wszystkich "niewiernych".
Gelowicz i Schneider - Niemcy, którzy przeszli na islam - oraz Turek Yilmaz zostali zatrzymani we wrześniu 2007 r., po trwającej pół roku obserwacji.
Przeszkoleni w Pakistanie mężczyźni przygotowywali zamach bombowy, który miał polegać na równoczesnym odpaleniu ładunków ukrytych w samochodach zaparkowanych m.in. w pobliżu obiektów amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein oraz pubów i dyskotek, do których uczęszczają obywatele USA.
Atakami chcieli wymusić wycofanie wojsk Bundeswehry z Afganistanu.
Funkcjonariusze specjalnej jednostki antyterrorystycznej GSG9 zaskoczyli niedoszłych zamachowców w domku letniskowym w Oberschledorn na terenie Sauerlandu, wschodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii.
To tam przygotowywano ładunki wybuchowe, wykorzystując nadtlenek wodoru. Domniemani terroryści kupili wcześniej 12 beczek tej substancji. Ilość ta pozwalałaby na wyprodukowanie 550 kilogramów ładunków wybuchowych o sile rażenia odpowiadającej ponad 400 kilogramom TNT.
Policji udało się wcześniej zamienić część beczek na zawierające znacznie rozrzedzoną substancję, stwarzającą mniejsze zagrożenie.
Niemiec o tureckich korzeniach Atilla Selek został aresztowany później w Turcji.
Proces grupy z Sauerlandu rozpoczął się w kwietniu zeszłego roku. Oskarżeni złożyli wyczerpujące zeznania i przyznali się do winy, licząc na łagodniejsze wyroki. Prokuratura żądała kar w wysokości od pięciu i pół roku do 13 lat więzienia.