Chcieli przykleić nam "polski Holokaust". Sprawdziliśmy, na ile hasło przebiło się do świadomości internautów
W środę internet obiegł kontrowersyjny spot, w którym Amerykańscy Żydzi przekonywali, że Polska próbuje negować Holokaust. Nagranie miało wstrząsnąć przede wszystkim Amerykanami. Autorom udało się znacznie więcej, cały internet huczał od hasła "polski Holocaust".
Nowelizacja ustawy o IPN i konflikt polsko- izraelski, który jest jej pokłosiem od samego początku elektryzuje Polaków. Dla porównania w przeciągu ostatniego tygodnia polski internet wspomniał ogółem o PiS, w różnych kontekstach, ponad 8 tysięcy razy, a o samym haśle "Polski Holokaust" 3200 razy.
Anglojęzyczni użytkownicy też byli bardzo aktywni.W ciągu ostatniego tygodnia suma interakcji związanych z "Polish Holocaust" wyniosła prawie 42 tysiące.
Zdecydowana większość wzmianek była w środę 21 lutego, czyli w dniu publikacji kontrowersyjnego spotu wpływowej organizacji żydowskiej. Ruderman Family Foundation stwierdziła, że Polska próbuje negować Holokaust. Na filmie młodzi ludzie, rodziny i ocaleni z Zagłady wypowiadają zwrot "polski Holokaust", oraz wzywają rząd amerykański do całkowitego zerwania relacji dyplomatycznych z Polską do czasu całkowitego odrzucenia nowelizacji ustawy o IPN.
Organizacja chciała przykleić nam łatkę "polskiego Holokaustu". Filmik w błyskawicznym tempie rozszedł się w mediach społecznościowych. Internauci natychmiast zareagowali. Przez kilkanaście godzin był to główny temat do dyskusji w mediach społecznościowych. Zasięg hasła "Polski Holokaust" w polskich mediach społecznościowych wczoraj osiągnął wynik ponad 1,6 mln.
W środę wieczorem Fundacja zdecydowała się usunąć nagranie. Informację o decyzji Fundacji przekazał na swoim profilu na Facebooku Jonathan Ornstein, dyrektor Jewish Community Center w Krakowie. Jak napisał "została ona podjęta po dyskusji z liderami organizacji żydowskich w Polsce".