PolskaChcesz głosować poza miejscem zameldowania? Musisz się pospieszyć

Chcesz głosować poza miejscem zameldowania? Musisz się pospieszyć

Osoby, które chcą dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zameldowania, a nie zrobiły tego przed pierwszą turą wyborów, mają na to czas do wtorku. Aby to zrobić należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Chcesz głosować poza miejscem zameldowania? Musisz się pospieszyć
Źródło zdjęć: © WP | Wojciech Nieśpiałowski
Michał Fabisiak

18.05.2015 | aktual.: 18.05.2015 11:20

- W stolicy do listy wyborców dopisało się już 25 tys. osób, z czego 30 proc. po pierwszej turze - mówi Wirtualnej Polsce Łukasz Partyka z Urzędu Miasta w Warszawie. Największy udział w tej grupie mają osoby młode, w tym studenci. W celu dopisania się do urzędu należy przyjść z dowodem osobistym i wypełnić wniosek. Wyborca podaje w nim jedynie adres zameldowania oraz miejsce, w którym zamieszkuje.

Co z osobami, które nie zdążą dopisać się do spisu wyborców?

- Te osoby powinny w swojej macierzystej gminie pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - tłumaczy Partyka. Taki dokument można uzyskać w urzędzie gminy. Wydawane są one do piątku włącznie w godzinach pracy magistratu. - Z tym zaświadczeniem możemy przyjść w niedzielę do dowolnej komisji wyborczej na terenie kraju i zagłosować - wyjaśnia urzędnik.

Osoby, które nie zdążą dopisać się do spisu wyborców i nie mają czasu na to, aby pojechać do urzędu gminy po zaświadczenie o prawie do głosowania mają jeszcze jedną możliwość. - Można dopisać się do rejestru wyborców. Aby wziąć udział w najbliższych wyborach prezydenckich należy zrobić to najpóźniej w środę, dlatego, że urząd ma trzy dni na wydanie decyzji w tej sprawie - mówi Partyka. I dodaje, że osoby te muszą udokumentować swój stały pobyt na terenie miasta, w którym dopisują się do rejestru. Do urzędu powinny przynieść, np. umowę najmu mieszkania czy PIT potwierdzający, że podatki płacone są w miejscu zamieszkania.

Osoby, które zostały już ujęte w spisie wyborców w związku z głosowaniem 10 maja 2015 roku, nie muszą ponownie się dopisywać. Warunek jest jeden - wybiorą prezydenta w tym samym obwodzie głosowania, w którym głosowali podczas pierwszej tury. Wzięcie udziału w drugiej turze w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.

W drugiej turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Bronisław Komorowski popierany przez Platformę Obywatelską. Aby głos był ważny w okienku przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić krzyżyk. Druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 24 maja w godzinach od 7 do 21. Prawo do głosowania ma ponad 30,5 mln osób.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)