"Chcę przywrócić pełną jedność chrześcijan"

Papież Benedykt XVI, podczas spotkania
ekumenicznego w Warszawie, powiedział, że poprzez swoją posługę
chce przywrócić "pełną i widzialną jedność chrześcijan". Ojciec
Święty podkreślił, że cel ten musi wspierać modlitwa, wzajemne
przebaczenie i świętość życia każdego z nas.

"Chcę przywrócić pełną jedność chrześcijan"
Źródło zdjęć: © WP.PL

Obraz

Zobacz także galerię zdjęć:

Papież przywitał uczestników spotkania w kościele św. Trójcy słowami z Księgi Apokalipsy, którymi św. Jan pozdrawiał siedem Kościołów Azji. Łaska wam i pokój od Tego, który jest i który był, i który przychodzi (...) - powiedział.

Ojciec Święty podkreślił, że spotkanie ekumeniczne jest etapem realizacji postanowienia, że sprawą priorytetową w jego posłudze będzie przywrócenie pełnej i widzialnej jedności chrześcijan.

Papież dwukrotnie podczas przemówienia przypomniał słowa swego poprzednika Jana Pawła II, które wypowiedział on w tej samej świątyni w 1991 r., mówiąc o jedności chrześcijan.

Bez względu na to, jak usilnie dążylibyśmy do jedności, ostatecznie zawsze pozostaje ona darem Ducha Świętego. Będziemy dobrze przygotowani na przyjęcie tego daru jedynie w takiej mierze, w jakiej uda nam się otworzyć nasze serca i umysły na jego przyjęcie przez chrześcijańskie życie, a szczególnie przez modlitwę - cytował Benedykt XVI słowa polskiego papieża.

Faktycznie - powiedział Ojciec Święty - jedności nie zdołamy "zaprowadzić" jedynie własnymi siłami. - Możemy ją przyjąć tylko jako dar Ducha Świętego - podkreślił papież, przywołując swoje słowa wypowiedziane podczas ubiegłorocznego spotkania ekumenicznego w Kolonii.

Benedykt XVI wyraził też radość, że Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki podejmują, tu w Polsce, tak wiele inicjatyw w tym zakresie.

Ojciec Święty podkreślił, że zadaniem uczniów Chrystusa, zadaniem każdego z nas staje się dążenie do takiej jedności, byśmy jako chrześcijanie stawali się czytelnym znakiem Jego zbawczego orędzia, które kieruje do każdego człowieka.

Ponownie cytując swojego poprzednika Benedykt XVI powiedział, że to nie my sami będziemy leczyć rany powstałe w wyniku rozłamu i przywracać jedność - jesteśmy tylko narzędziami w ręku Boga.

Jedność chrześcijan stanie się darem Boga w Jego czasie łaski. Pokornie zdążamy ku temu dniowi, wzrastając w miłości, wzajemnym przebaczeniu i zaufaniu - mówił przed piętnastoma laty w tej samej świątyni cytowany przez Benedykta XVI papież-Polak.

Dostrzegamy, że na polu ekumenicznym dokonał się znaczący postęp, a jednak ciągle oczekujemy czegoś więcej - powiedział papież. W tym kontekście wymienił posługę charytatywną kościołów.

Z uznaniem stwierdzam, że we wspólnocie Kościoła katolickiego i w innych kościołach i wspólnotach kościelnych pojawiły się nowe, liczne formy działalności charytatywnej, odrodziły się dawne, nabierając nowego rozmachu - powiedział papież.

Benedykt XVI życzył wszystkim uczestnikom spotkania ekumenicznego, by świadectwo realizowanej w życiu bratniej "caritas" uczyniło nasze głoszenie światu Chrystusa bardziej wiarygodnym i coraz bardziej nas zbliżało.

W swoim przemówieniu papież wskazał, że małżeństwa międzywyznaniowe mogą stać się w praktyce swego rodzaju laboratorium jedności chrześcijan.

W dzisiejszym świecie (...) coraz częściej na założenie rodziny decydują się młodzi ludzie wywodzący się z różnych tradycji, religii, różnych wyznań chrześcijańskich" - powiedział. Ojciec Święty ocenił, "dla nich samych i ich bliskich jest to decyzja trudna (...). Może jednak - mówił papież - właśnie dzięki tworzeniu w szerszej skali ekumenicznego dialogu jedności, taka decyzja zapoczątkuje w praktyce swego rodzaju laboratorium jedności.

Ojciec Święty wyraził uznanie Zespołowi ds. Kontaktów Konferencji Episkopatu Polski z Polską Radą Ekumeniczną za podjęcie prac nad dokumentem, w którym wykładają wspólną chrześcijańską naukę o małżeństwie i rodzinie, ustalają akceptowane przez wszystkich zasady zawierania małżeństw międzywyznaniowych i wskazują konkretny program duszpasterski obejmujący takie małżeństwo.

Benedykt XVI życzył wszystkim, by do tej delikatnej kwestii kościoły podchodziły z rosnącym zaufaniem i współpracowały, szanując w pełni prawa i odpowiedzialność małżonków za kształtowanie w wierze własnej rodziny oraz wychowanie dzieci.

Około 800 osób, w tym zwierzchnicy siedmiu kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, uczestniczyło w czwartkowym spotkaniu ekumenicznym z papieżem Benedyktem XVI w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy. W tej samej świątyni przed 15 laty gościł Jan Paweł II.

Papieża powitał w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej jej przewodniczący - prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, który podkreślił, że pielgrzymka Benedykta XVI jest wielkim wydarzeniem zarówno w życiu Kościoła rzymskokatolickiego, jak i innych kościołów chrześcijańskich w Polsce.

Abp Jeremiasz zaznaczył, że obecne spotkanie jest kontynuacją tradycji ekumenicznej, której początkiem była pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce.

Po przemówieniach zgromadzeni odmówili modlitwę powszechną, której współautorami byli reprezentanci wszystkich kościołów zrzeszonych w PRE. Siedem wezwań odczytali: zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Janusz Jagucki, abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Włodzimierz Zdzisław Jaworski oraz prezbiter Kościoła Baptystów Andrzej Seweryn.

Ekumeniczne spotkanie zakończyło tzw. błogosławieństwo Aaronowe, jedna z najstarszych form błogosławieństwa ludu. Jego poszczególne części wypowiadali: abp Jeremiasz, bp Jagucki, kard. Józef Glemp oraz Benedykt XVI.

Polska Rada Ekumeniczna przekazała papieżowi dar - ikonę napisaną specjalnie dla niego. Przedstawia ona Chrystusa, trzymającego otwartą księgę z tekstem z Ewangelii św. Jana.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)