WP
IAR

Chcą wysłać film "Wywiad ze Słońcem Narodu" do Korei Północnej dzięki... balonom

Film "Wywiad ze Słońcem Narodu", czyli parodia komunistycznego przywódcy Kim Dzong Una, ma dotrzeć do Korei Północnej. Taki jest plan jednego z uchodźców z tego kraju. Do przesłania płyt DVD i nośników USB z filmem zamierza on wykorzystać balony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat filmu "Wywiad ze Słońcem Narodu"
Plakat filmu "Wywiad ze Słońcem Narodu" (AFP, Fot: Robyn Beck)
WP

Wypuszczanie z koreańskiej granicy balonów z helem to jeden ze sposobów, dzięki któremu obrońcy praw człowieka z Południa komunikują się z izolowanymi mieszkańcami Północy. Zazwyczaj do balonów przymocowują propagandowe ulotki lub amerykańskie dolary o małych nominałach, które można łatwiej wymienić na lokalną walutę. Park Sang Hak - uciekinier z Północy - zamierza pod koniec stycznia przesłać balonami do ojczyzny budzący kontrowersje film "Wywiad ze Słońcem Narodu".

To właśnie ta produkcja spowodowała atak hakerów na hollywoodzkie studio Sony Pictures, gdzie powstał obraz. Wypuszczenie balonów może jednak doprowadzić do wzrostu napięć na Półwyspie Koreańskim. Balony są zazwyczaj zestrzeliwane przez północnokoreańską armię, a podczas ostatniego takiego wydarzenia doszło do wymiany ognia z armią Południa.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP