Trwa ładowanie...
d1f5his
japonia
17-03-2011 10:15

Chcą debaty i referendum ws. elektrowni jądrowych

Partia Zieloni 2004 domaga się publicznej debaty na temat polskiego programu jądrowego oraz ogólnopolskiego referendum w sprawie elektrowni atomowych.

d1f5his
d1f5his

Ugrupowanie ocenia, że forsowanie energetyki jądrowej bez społecznego przyzwolenia jest niedopuszczalne w państwie demokracji i prawa.

Stanowisko Zielonych 2004 w tej sprawie przesłali szefowie tej działającej od blisko ośmiu lat partii, Małgorzata Tkacz-Janik i Dariusz Szwed.

Działacze domagają się przedstawienia scenariuszy rozwoju polskiej energetyki także z wariantem bez elektrowni jądrowej. Wskazują, że scenariusze te powinny uwzględniać pełne koszty każdego z wariantów, z uwzględnieniem kwestii składowania odpadów jądrowych. Koszt programu jądrowego oceniają nawet na ponad 100 mld zł.

Obecne działania na rzecz budowy elektrowni jądrowych w Polsce Zieloni 2004 porównali m.in. do - jak napisali - "hurraoptymistycznego wprowadzania w Polsce otwartych funduszy emerytalnych oraz sposobu ich reklamowania w mediach".

d1f5his

"Dziś lobbiści atomowi w podobnym tonie przedstawiają nam świetlaną przyszłość atomu, który zdaniem Zielonych skończy się kolejną katastrofą" - czytamy w stanowisku.

Według Zielonych 2004, wypowiedzi profesorów energetyki jądrowej o tym, że "nie ma alternatywy dla atomu", są elementem kampanii manipulacji społeczeństwem. "Chaos panujący w pośpiesznie wdrażanym programie jądrowym zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich" - uważają szefowie partii.

Stanowisko Zielonych 2004 wpisuje się w dyskusję o energetyce jądrowej, jaka rozgorzała po awarii w uszkodzonej przez ubiegłotygodniowe trzęsienie ziemi i tsunami japońskiej elektrowni Fukushima.

W poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że Polska nie weryfikuje swoich planów związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej. Zapewnił, że kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze technologii.

d1f5his

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że budowa ruszy w 2016 roku, a prąd z pierwszego bloku ma popłynąć w 2020 r. Szacunkowa moc elektrowni to 3 tys. MW. Do końca 2013 roku ma nastąpić wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni.

Partia Zieloni 2004 została zawiązana na zjeździe założycielskim we wrześniu 2003 r., kiedy przyjęto Zielony Manifest - podstawowy dokument programowy tego ugrupowania. Naczelne hasła partii to ekologia, demokracja i tolerancja. Działacze odwołują się do takich zasad i pojęć jak sprawiedliwość i solidarność społeczna, społeczeństwo i państwo obywatelskie, ochrona środowiska, równy status płci i wieku, poszanowanie różnorodności narodowej, kulturowej i religijnej oraz praw mniejszości oraz rozwiązywanie konfliktów bez przemocy.

d1f5his
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f5his
Więcej tematów