ŚwiatCharytatywny bal debiutujących arystokratek

Charytatywny bal debiutujących arystokratek

Dziewczęta z najwyższych sfer, m.in. bratanica prezydenta USA George'a W. Busha, Ashley, oraz wnuczka aktora Steve'a McQueena, Molly Flattery, miały, zgodnie z tradycją prezentowania młodych arystokratek na dworze władcy, swoje "wejście w świat" na balu wydanym w niedzielę wieczorem w Paryżu.

W pięciogwiazdkowym hotelu w pałacu przy placu Zgody u stóp Pól Elizejskich, Hotel de Crillon, udział w balu wzięli ambasadorowie Stanów Zjednoczonych Craig Stapleton i Jordanii Dina Kawa.

Tegoroczne debiutantki, dziewczęta w wieku 16-19 lat, pochodzą z 10 krajów, m.in. Japonii, Hiszpanii i Tajlandii.

Francję reprezentowała przede wszystkim 19-letnia Nadine Ghosn, córka prezesa firmy Renault-Nissan, Wielką Brytanię - Sofia, wnuczka brytyjskiego magnata prasowego Davida Barclaya.

Na balu debiutowały też m.in. Yasmin Keer, córka Jima Keera, piosenkarza zespołu Simple Minds, i Chrissie Hynde, piosenkarki zespołu Pretenders.

Tegoroczny bal debiutantek ma zgodnie z tradycją cel charytatywny. Zyski z niego zostaną przekazane na cele dobroczynne Rycerskiemu i Szpitalnemu Zakonowi św. Łazarza z Jerozolimy, który swoje dzieła miłosierdzia prowadzi obecnie w około 30 krajach świata i jest jedną z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych.

Choć formalnie wywodzi się z wojskowo-szpitalnej organizacji powstałej w Ziemi Świętej w połowie XI wieku, według niektórych badaczy ma początki w roku 370. Wówczas to arcybiskup Cezarei Kapadockiej, św. Bazyli, ufundował szpital dla ofiar trądu - straszliwej, nieuleczalnej choroby, która skazywała cierpiącego na pełną izolację ze społeczeństwa. Przytułki dla trędowatych, dedykowane św. Łazarzowi, ich biblijnemu patronowi, zaczęto nazywać lazaretami, a pełniących nad nimi opiekę - lazarytami.

Z początku był to zakon szpitalny, kiedy jednak konieczna stała się ochrona hospicjów przed muzułmanami i rabusiami, utworzono milicję złożoną z trędowatych rycerzy-pacjentów, w większości joannitów, a także templariuszy. W ten sposób zakon nabrał charakteru rycerskiego.

W XX wieku wśród rycerzy i dam Zakonu św. Łazarza, który liczy obecnie ponad 7000 członków, znaleźli się przedstawiciele domów panujących oraz wielu arystokratycznych rodów Europy. Głównymi siedzibami zakonu są komandoria w Boigny i zamek Lanzun na Malcie.

  1. wielkim mistrzem zakonu jest książę Don Franciszek de Borbon y de Escasany, diuk Sewilli i grand Hiszpanii, a zwierzchnikiem obediencji paryskiej - Piotr de Cosse, diuk de Brissac.

Na początku lat 90. reaktywowano polską jurysdykcję. W roku 1999 komandorem w Polsce został mianowany książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł.

Pomoc chorym, rannym, poszkodowanym i niedołężnym jest - prócz tradycyjnej misji walki z trądem - podstawowym zadaniem współczesnych rycerzy i szpitalników Świętego Łazarza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)