WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Cezary Mech wiceszefem Kancelarii Sejmu

Były wiceminister finansów Cezary Mech
został wiceszefem Kancelarii Sejmu. Na to stanowisko powołał go
marszałek Sejmu Marek Jurek. Szefem Kancelarii Sejmu jest
Wanda Fidelus-Ninkiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W pierwszej połowie kwietnia premier Kazimierz Marcinkiewicz odwołał Mecha z funkcji wiceministra finansów. O jego odwołanie wystąpiła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Doszłam do wniosku, że nie damy rady dobrze współpracować - argumentowała wówczas Gilowska.

Premier podkreślał wtedy, że bardzo ceni kompetencje Mecha. Jego kwalifikacje są naprawdę bardzo wysokie. To jest poza tym mój przyjaciel od wielu lat. Razem pracowaliśmy nad programem gospodarczym PiS. Na pewno wykorzystam jego kwalifikacje w innym miejscu - powiedział wówczas Marcinkiewicz.

O Mechu stało się głośno, kiedy 8 marca 2006 r. został on wykluczony z udziału w posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego przez Leszka Balcerowicza. Prezes NBP zrobił to na wniosek UniCredito, według którego Mech może nie być bezstronny ws. fuzji Pekao SA i BPH, do której dąży udziałowiec w obu bankach UniCredito. Doprowadziło to do konfliktu między Narodowym Bankiem Polskim i rządem.

WP

Ostatecznie w Ministerstwie Skarbu Państwa podpisano porozumienie między polskim rządem a UniCredit w sprawie Pekao SA i BPH.

47-letni Cezary Mech jest absolwentem nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Był pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, International Center of Financial Investigation oraz Katedry Ekonomii i Finansów IESE w Barcelonie. Wykładał finanse w Wyższej Szkole Handlu i Prawa/Pryfysgol Cymru University of Wales.

W 1998 roku został doradcą premiera Jerzego Buzka, a potem szefem Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. Jako współautor reformy systemu emerytalnego nadzorował jej wprowadzenie.

Na początku lat 90. wstąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego. Współtworzył program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie 2005 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP