PolskaCeny rosną po wstąpieniu do UE

Ceny rosną po wstąpieniu do UE

Na rynku widać już pierwsze symptomy wzrostu cen związanego z naszym wejściem do Unii Europejskiej. Na podwyżki od 1 maja VAT-u na niektóre produkty nałożył się dodatkowo wzrost cen paliw na rynkach światowych.

04.05.2004 | aktual.: 04.05.2004 16:51

Reporter IAR odwiedził jeden ze sklepów artykułami dziecięcymi w Warszawie, gdzie pracownicy właśnie zmieniali ceny towarów. Mariusz Ożeniecki ze sklepu "Calineczka i Gagatek" obawia się, że wzrost cen związany ze wzrostem VAT-u może doprowadzić do spadku sprzedaży. "Artykuły dziecięce dotychczas już były dosyć drogie, a podwyżka o kilkanaście procent może spowodować, że większości rodziców po prostu nie będzie stać na zakup nawet najpotrzebniejszych produktów" - mówi sprzedawca.

Znacznie zdrożały też paliwa na stacjach benzynowych. "Tu, mimo wzrostu cen na rynkach światowych, decyzje handlowców niekoniecznie były uzasadnienie" - powiedziała prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran Puszkarska. Jej zdaniem, rafinerie chcą po prostu skorzystać na całym zamieszaniu związanym z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. "Moim zdaniem to co dzieje się na stacjach benzynowych to już przesada" - powiedziała prezes Puszkarska.

Rzecznik prasowy "Tesco Polska" Wojciech Sokół zapewnił natomiast, że po 1 maja nie wzrosły ceny żywności. "Minimalnie wzrosły natomiast ceny materiałów budowlanych i przemysłowych ale ma to związek ze wzrostem wysokości VAT-u na niektóre towary" - mówił Wojciech Sokół. Rzecznik "Tesco" podkreślił, że spodziewa się też spadku cen niektórych produktów, ale nie ma jeszcze pełnych danych na ten temat.

W ostatnich dniach przed długim majowym weekendem rzadziej jednak dzwoniliśmy na numer infolinii NBP, gdzie pracownicy banku centralnego zbierają wiadomości o ruchach cen. Z informacji udzielonej przez rzeczniczkę NBP Izabelę Świderek wynika, że do tej pory na numer infolinii - 0-801 305 305 zadzwoniło około siedmiu tysięcy osób.

Rzeczniczka powiedziała, że dzwoniący zgłaszają przede wszystkim zmiany cen artykułów spożywczych i leków. Informowaliśmy także o zaobserwowanych zmianach cen materiałów budowlanych i koksu a ostatnio także o podwyżkach cen za usługi, w tym za telewizję kablową.

Celem wspólnej akcji NBP i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zapobieżenie wykorzystania przez dostawców towarów naszego wejścia do Unii Europejskiej jako pretekstu do podwyższania cen. Infolinia działała w dni robocze w godzinach od 8 do 16; będzie czynna do końca czerwca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)