Ceny paliw mogą przerażać. Co robią Polacy? Najnowsze badanie
Wysokie ceny biją Polaków po kieszeniach. Widać to nie tylko w sklepach, ale także na stacjach benzynowych. Zapytaliśmy rodaków, jak sobie z tym radzą. Dla większości to duże obciążenie. Niektórzy nawet rezygnują z jazdy samochodem - wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
01.07.2023 16:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Większe koszty życia dają się mocno we znaki. Rosną ceny niemal wszystkiego, także paliwa. Zapytaliśmy Polaków, czy ceny na stacjach benzynowych w naszym kraju stanowią duże obciążenie dla ich domowego budżetu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że większość ankietowanych, bo aż 71 proc., odpowiedziała na to pytanie twierdząco. 35 proc. respondentów uważa, że ceny na stacjach zdecydowanie stanowią duże obciążenie dla ich rodzinnych finansów. 36 proc. oceniło, że raczej są dużym obciążeniem.
Jedynie 19 proc. respondentów uznało, że nie jest to dla nich duże obciążenie finansowe. Wśród nich 13 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie", a 6 proc. - "zdecydowanie nie".
10 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
Ceny paliw. Polacy rezygnują z jazdy samochodem?
Czy w związku z tym Polacy rzadziej jeżdżą samochodem? Według odpowiedzi w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski większość respondentów (47 proc.) nie jeździ już tak często autem jak wcześniej.
Zdecydowanie rzadziej wybiera auto jako środek transportu 22 proc. badanych, a 25 proc. raczej rzadziej jeździ samochodem.
40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ceny paliw nie wpływają na ich wybór środka komunikacji. Odpowiedź "zdecydowanie nie" zaznaczyło 12 proc. respondentów, "raczej nie" - 28 proc. Nie miało zdania na ten temat 13 proc. badanych.
Badanie Ariadny dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 23-26 czerwca 2023 roku na próbie 1072 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.