PolskaCentrum Zdrowia Matki Polki wyemituje obligacje

Centrum Zdrowia Matki Polki wyemituje obligacje

Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
jako pierwszy szpital w kraju wyemituje pięcioletnie imienne
obligacje. Dyrekcja placówki liczy, że na obligacje uda się
wymienić około 70% długów szpitala, które wynoszą obecnie
około 60 mln złotych.

Emisja obligacji jest elementem programu naprawczego placówki. "Dzięki emisji obligacji będziemy mieli kontrolę nad długami i pozwoli nam to zaoszczędzić kilka milionów złotych rocznie. Oprocentowanie obligacji będzie znacznie niższe niż ustawowe. Dzięki nim będziemy wiedzieli, ile odsetek na koniec roku będziemy musieli zapłacić i gdzie są nasze długi" - powiedział w środę PAP dyrektor ICZMP Przemysław Oszukowski.

Pierwsze imienne obligacje być może pojawią się pod koniec przyszłego tygodnia. Będą przeznaczone wyłącznie dla wierzycieli placówki - nie będą dostępne na rynku papierów wartościowych. Jeżeli posiadacz obligacji będzie chciał się ich pozbyć przed terminem wykupu, to szpital będzie miał prawo ich pierwokupu.

Według Oszukowskiego, dzięki obligacjom szpital zabezpieczy się też przed handlem swoimi długami._ "Ich wypuszczenie powoduje, że dług się porządkuje i nie ma czego sprzedawać. Dzisiaj często nie wiemy gdzie mamy dług, bowiem firmy, które je skupują, mogą nimi swobodnie obracać"_ - dodał szef ICZMP.

Posiadaczowi obligacji raz do roku wypłacane będą odsetki, które wynosić mają połowę ustawowej stawki wynoszącej ponad 13%. W przyszłym tygodniu ma zostać wyłonione biuro maklerskie, które będzie obsługiwać emisję. Szpital podpisał umowy przedwstępne z niektórymi wierzycielami, którzy wyrazili wstępną zgodę na zamianę długów na obligacje.

Oszukowski liczy, że pierwsze obligacje szpital wykupi już za dwa lata. "Mam nadzieję, że jeżeli się to sprawdzi, to wiele innych szpitali pójdzie tą drogą" - podkreślił.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jedną z największych placówek medycznych w Polsce. Posiada prawie 1000 łóżek, w ubiegłym roku przyjął 35 tys. pacjentów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)