Centra handlowe i hipermarkety rosną na potęgę
W marcu przy ulicy Krakowskiej otwarto kolejny już hipermarket we Wrocławiu - Selgros. Jednak to nie koniec. Wiadomo już, że w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy wybudowane zostaną następne sklepy wielkopowierzchniowe w stolicy Dolnego Śląska. Czy aby nie za dużo?
Selgros otwarty przy ulicy Krakowskiej to na pewno nie ostatni tego typu sklep we Wrocławiu. Z danych urzędu miejskiego wynika, że w aż 47 miejscach można budować kolejne sklepy wielkopowierzchniowe (patrz ramka na końcu tekstu).
Już wiadomo, że w ciągu najbliższych miesięcy otwarty zostanie dyskont Aldi przy ul. Mińskiej. To pierwszy we Wrocławiu sklep tej popularnej w Niemczech sieci. Plany związane z naszym miastem mają też Carrefour, Biedronka i Lidl. A już dziś mamy 41 dyskontów spożywczych: 27 Biedronek, 7 sklepów Lidl, 5 Carrefourów Express i dwa Netto. Przy Muchoborskiej budowany jest kolejny dyskont. Znajdzie się tam najprawdopodobniej Lidl.
Galerie handlowe w natarciu
Nie zasypiają gruszek w popiele również inwestorzy, którzy chcą wybudować galerie handlowe. Mimo że we Wrocławiu jest ich już ponad 10, to planowane są następne. Lada dzień ma wreszcie ruszyć budowa Galerii Śląska. Choć od wielu miesięcy na placu koło stadionu dzieje się niewiele, to ustalono, że Zygmunt Solorz-Żak (współwłaściciel Śląska Wrocław, który ma z galerii czerpać dochody)
wyłoży z własnej kieszeni pieniądze na pierwszy etap budowy (wcześniej budowa miała być finansowana z bankowego kredytu, którego jednak jeszcze nie pozyskano). Chodzi o wylanie fundamentów. Jak na razie bowiem, wykopano jedynie wielką dziurę. Galeria będzie gotowa pod koniec 2012 roku.
- Chcemy ją otworzyć przed świętami Bożego Narodzenia - poinformował nas Józef Birka, prawa ręka Solorza-Żaka.
Inny miliarder związany z Wrocławiem, Leszek Czarnecki, zaplanował też galerię w wieżowcu Sky Tower. Otwarta zostanie w marcu przyszłego roku. Czarnecki (ma już Arkady Wrocławskie) zapowiedział, że większość powierzchni handlowej ma już wynajętą.
W przyszłym roku ma być również gotowa rozbudowana Magnolia. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu.
Już wiadomo, że na nowych powierzchniach znajdzie się market budowlany Castorama i sklep odzieżowy H&M. Magnolia umocni się na pozycji numer jeden wśród wrocławskich galerii, jeśli chodzi o wielkość. Po rozbudowie będzie miała 86 tysięcy metrów kwadratowych.
Rozbudowany zostanie też Pasaż Grunwaldzki. Nowa część powstanie tam, gdzie dawniej działało targowisko.
Ze swoich planów nie rezygnuje również warszawska firma Mayland. Przedsiębiorstwo od kilku lat przymierza się do budowy Idylli Wrocławskiej przy ul. Horbaczewskiego (tuż obok Astry). Choć od lat teren ogrodzony jest płotem i nic się na nim nie dzieje, to ostatnio firma wybudowała przejście dla pieszych nad ul. Na Ostatnim Groszu i przebudowała jezdnię koło Astry. Oznacza to, że kolejnym etapem będzie już sama budowa. Niewykluczone, że ruszy w tym roku, choć pewniejsze jest, że w przyszłym.
Kolejna galeria prawdopodobnie powstanie przy ul. Księcia Witolda, w miejscu, gdzie stoją dawne koszary ZOMO. Teren w części należy do miasta, w części do policji, która ma teren przekazać magistratowi. Gdy tak się stanie, działka zostanie wystawiona na sprzedaż. Terenem już interesowała się jedna z francuskich firm.
Galerie handlowe zabijają nam ulice
Choć z nowych galerii na pewno cieszą się miłośnicy zakupów, to ubolewają te osoby, które mają na uwadze estetykę miasta. Przez duże sklepy znika bowiem handel z małych placówek, przy ulicach. Luksusowe marki wolą, niestety, mieć swoje witryny w galeriach. Przez to np. ulica Świdnicka - która dawnej była wizytówką Wrocławia - teraz straszy pustymi lokalami, z których wyprowadzili się najemcy. Niestety, taki los czeka też inne ulice w naszym mieście.
Tu mogą powstać nowe markety:
- Przy al. Jana III Sobieskiego, ulicy Odolanowskiej i ulicy Zatorskiej
- Swojczyckiej, Mydlanej, Monopolowej
- Strachocińskiej, Błotnej
- Strachocińskiej, Leśnej
- Opolskiej, Brochowskiej, Popielskiego
- Popielskiego, Kozielskiej
- Semaforowej, Centralnej,
- Mościckiego
- Sygnałowej
- Buforowej (przy Wagnera)
- Sarniej (przy Buforowej), Brylantowej, Grota-Roweckiego
- Brylantowej, Nefrytowej
- Goetla, Kurpiów
- Gałczyńskiego, Jarzynowej
- Chabrowej, Bratniej, Kutrzeby
- Starzyńskiego
- Zwycięskiej (k. Agrestowej)
- Parafialnej (przy Łubinowej)
- Kobierzyckiej (przy rzece Ślęzie)
- Francuskiej, Czekoladowej
- Czekoladowej, Kwiatkowskiego
- Kwiatkowskiego, Karmelkowej
- Kwiatkowskiego, Mokronoskiej
- Mokronoskiej, Avicenny (przy stacji Wrocław Zachodni)
- Granicznej, Mińskiej
- Rakietowej, Żwirki i Wigury
- Granicznej, Rdestowej
- Strachowickiej
- Jerzmanowskiej, Widłakowej
- Osinieckiej, Jerzmanowskiej
- Piołunowej
- Złotnickiej (przy rzece Bystrzycy)
- Gałowskiej, Kośnego
- Średzkiej, Eluarda
- Wolskiej, Średzkiej
- Kosmonautów, Złotnickiej
- Trzmielowickiej, Batorego
- Starogajowej, Stabłowickiej
- Wilkszyńskiej, Gwizdanowskiej
- Wilkszyńskiej, Krzelowskiej
- Głównej, Góreckiej
- Brodzkiej (przy drodze na wysypisko)
- Brodzkiej, Lubelskiej
- Obornickiej, Ćwiczebnej
- Obornickiej, Tymiankowej
- Obornickiej, Paprotnej.
Polecamy w wydaniu internetowym: wroclaw.naszemiasto.pl