Trwa ładowanie...
d3bvy9b
07-07-2006 00:05

Cenny polski dym

Polskie zakłady przemysłowe mogą zarobić
nawet kilka miliardów złotych na... handlu dymem z komina. Trujemy
mniej, niż nam na to pozwala Komisja Europejska, więc nadwyżki
świeżego powietrza sprzedamy za granicę - pisze "Metro".

d3bvy9b
d3bvy9b

Nasz kraj właśnie został włączony do europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Mieliśmy w nim uczestniczyć kilkanaście miesięcy temu, ale jak zwykle nawaliła nasza rodzima biurokracja. Całe szczęście, że się udało.

W 2005 roku polskie elektrownie i fabryki wypuściły mniej dymu z komina, niż przewidywał limit przyznany przez Komisję Europejską. Niewykorzystaną część będą mogły sprzedać za granicą i nieźle na tym zarobić. Wszystko wskazuje na to, że duże pieniądze dadzą nam za nią Hiszpanie, Włosi i Brytyjczycy (bo te kraje znacznie przekraczają nałożone limity).

Na giełdach tona śmierdzących spalin kosztuje teraz 16 euro, a może skoczyć nawet do 30 euro. Wtedy nasz przemysł mógłby się wzbogacić nawet o 900 mln euro! Polskie zakłady zaczęły już sprzedawać uprawnienia za gotówkę- mówi Jarosław Kłapucki, broker z firmy Consus zajmującej się handlem emisjami. Czy pojawienie się 30 mln ton nadwyżek na rynku nie spowoduje spadku ceny? Prawdopodobnie nie, bo wszyscy się tego spodziewali - ocenia.

Jak to się stało, że mamy takie nadwyżki, skoro z raportu organizacji ekologicznej WWF wśród 30 najbardziej kopcących elektrowni w Europie jest aż pięć polskich? System handlu emisjami powstał po to, by kraje UE mogły zrealizować postanowienia tzw. protokołu z Kioto (umowy o ograniczaniu produkcji dwutlenku węgla). Sęk w tym, że punktem odniesienia dla umowy był rok 1988, kiedy gospodarka PRL-u truła na potęgę- mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu WWF Klimat i Energia. Po transformacji mamy więc dużo większy limit na "zatruwanie środowiska". (PAP)

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj