Trwa ładowanie...
d3habn5

Cenne relikwie przyjadą do Wrocławia. Uroczyste powitanie w czwartek

Cenne relikwie przyjadą do prawosławnej katedry Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu. Lewa ręka św. Marii Magdaleny i drzazga z Krzyża Świętego trafiły na krótki czas do Polski z greckiego klasztoru Simonopetra.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ikona przedstawiająca Jezusa Chrystusa i św. Marię Magdalenę
Ikona przedstawiająca Jezusa Chrystusa i św. Marię Magdalenę (Materiały prasowe)
d3habn5

Mnisi z klasztoru Simonopetra położonego na słynącej z licznych monastyrów greckiej wyspie Athos udostępnili cenne relikwie wielu kościołom prawosławnym we Wschodniej i Środkowej Europie. Lewa ręka św. Marii Magdaleny oraz cząstka z drzewa krzyża, na którym zmarł Chrystus przebywają w Polsce od 16 sierpnia. Odwiedziły już m.in. Białystok, Warszawę, Świętą Górę Grabarkę oraz Hajnówkę.

W czwartek wieczorem trafią do Wrocławia, gdzie zostaną uroczyście powitane. O godzinie 21:00 rozpocznie się całonocne czuwanie przy relikwiach w prawosławnej katedrze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. św. Mikołaja. W czasie czuwania odbędą się trzy liturgie, w tym jedna łemkowska. Relikwie opuszczą Wrocław około południa w piątek, 22 sierpnia. Następnym i zarazem ostatnim celem peregrynacji relikwii jest Łódź.

Święta Maria Magdalena jest otaczana w prawosławiu szczególnym kultem. Kościół wschodni nazywa ją Apostołką Apostołów lub Równą Apostołom i utożsamia ją jako kobietę, z której Chrystus wypędził siedem grzechów głównych. W Polsce wezwanie św. Marii Magdaleny nosi m.in. warszawska prawosławna katedra metropolitalna. Silny kult świętej widoczny jest także we Francji.

d3habn5

W Kościele katolickim Maria Magdalena jest patronką uczniów i studentów, więźniów oraz pokutnic.

Relikwia lewej ręki świętej miała ochronić w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej klasztor Simonopetra od pożarów. Chronić także miała mnichów na wyspie Athos przed zarazami i plagami.

d3habn5

Podziel się opinią

Share

d3habn5

d3habn5
Więcej tematów