PolskaCenne odkrycie w leżajskim klasztorze

Cenne odkrycie w leżajskim klasztorze

W trakcie prac remontowych w celach klasztoru
oo. Bernardynów w Leżajsku przypadkowo natrafiono na znajdujące
się pod warstwami tynku obszerne fragmenty polichromii. Po
odsłonięciu okazało się, że są to oryginalne dekoracje malarskie
pochodzące z czasów budowy tego XVII-wiecznego klasztoru -
poinformował podkarpacki konserwator zabytków
Mariusz Czuba.

Niezwykle cenne i obszerne polichromie znajdują się w prawie dziesięciu celach w skrzydle nowicjatu. Przedstawiają różnego rodzaju elementy zdobnicze - od form figuralnych, jak np. ukrzyżowanie Chrystusa, stygmatyzacja św. Franciszka i postaci innych świętych, po postaci alegoryczne (przejmujący obraz śmierci rażącej z łuku) oraz emblematy zakonne, monogramy Jezusa, Maryi i św. Józefa, teksty modlitewne itp.

Jest to unikat w skali kraju, a nawet środkowej Europy. Tego rodzaju obiektów, w takiej ilości, nie odnaleziono dotąd nigdzie w Polsce. Jest to tym bardziej interesujące, że malowidła znajdują się w pomieszczeniach, które nigdy nie były udostępniane wiernym, czy pielgrzymom, służąc wyłącznie prywatnej kontemplacji mnichów- powiedział Czuba.

Polichromie są doskonale zachowane i ich konserwacja potrwa zaledwie kilka miesięcy. Istnieje ponadto duże prawdopodobieństwo, że także w pozostałych pomieszczeniach klasztornych mogą znajdować się kolejne cenne malowidła.

Już teraz można domniemywać, że nie tylko kościół, ale cały klasztor był przyozdobiony warstwami malarskimi. To ewenement, gdyż cele zakonne były zwykle surowe, natomiast w Leżajsku natrafiliśmy na olbrzymie bogactwo kultury artystycznej, występujące jedynie w niektórych tego typu obiektach we Włoszech i Hiszpanii - dodał Czuba.

W Leżajsku już na początku br. odkryto podczas prac konserwatorskich refektarza znajdujące się w nim cenne malowidła. Dało to początek kolejnym badaniom dalszych części zabytkowego klasztoru, który wciąż jeszcze kryje w sobie wiele tajemnic i staje się dla konserwatorów prawdziwą skarbnicą sztuki sakralnej.

Pochodzący z XVII w. klasztor w Leżajsku należy do najznakomitszych w Polsce i Europie dzieł architektury barokowej, w którym zachowało się oryginalne wyposażenie i wystrój wnętrz. Świątynia wchodząca w skład tego zespołu klasztornego znana jest m.in. ze wspaniałych organów, jednych z największych i najkunsztowniej wykonanych na świecie, o niepowtarzalnym brzmieniu, docenianym przez najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu.

W 2005 r. prezydent RP wpisał zespół klasztorny w Leżajsku na Listę Pomników Historii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)