Trwa ładowanie...
31-07-2015 02:03

Cenna kolekcja płyt sprzed I wojny światowej trafiła do Biblioteki Śląskiej

Cenną kolekcję ponad 120 przedwojennych płyt szelakowych otrzymała właśnie Biblioteka Śląska w Katowicach. Przekazał je placówce wybitny śląski architekt Jerzy Gottfried i jego siostra - poinformowała w czwartek Aneta Satława z działu promocji książnicy.

Share
Cenna kolekcja płyt sprzed I wojny światowej trafiła do Biblioteki ŚląskiejŹródło: Wikipedia, fot: PetrusSilesius
d1rzgau

Jak przypomniała, największa w regionie Biblioteka Śląska od wielu lat oferuje swoim czytelnikom nie tylko książki i czasopisma, ale również nagrania dźwiękowe udostępniane na różnych nośnikach dźwięku.

W podarowanym zbiorze reprezentowane są znaczące przedwojenne firmy fonograficzne, zarówno polskie, jak i zagraniczne jak: Gramophone Company, His Master's Voice, Odeon, Electrola, Columbia czy Syrena Record. Na szczególną uwagę zasługują najstarsze płyty z nagraniami arii operowych w wykonaniu Enrica Caruso, wybitnego włoskiego śpiewaka, "króla tenorów".

Płyty te, wydane w latach 1906 - 1920 przez niemiecką filię wytwórni Gramophone Record stanowią gratkę dla miłośników dawnych nagrań. Są wśród nich aż trzy niezwykle cenne, bardzo rzadkie obecnie na rynku antykwarycznym, jednostronnie tłoczone płyty, tzw. berlinerki, na których ścieżka dźwiękowa z nagranym utworem znajduje się tylko po jednej stronie krążka.

d1rzgau

Przeważająca cześć przekazanego zbioru to płyty wydane w latach 30. XX wieku z nagraniami kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów orkiestrowych, m.in. Dawida Ojstracha, Leopolda Godowskiego, symfoników berlińskich i filadelfijskich pod dyrekcją Herberta von Karajana, Leopolda Stokowskiego czy Artura Toscaniniego.

Z wydawnictw polskich szczególnie cenne jest nagranie arii z opery "Madame Butterfly" Giacoma Pucciniego i pieśni "Gdym rannym słonkiem" z "Halki" Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybitnej polskiej sopranistki z przełomu XIX i XX wieku Janiny Korolewicz-Waydowej, wydane w 1913 roku na płycie warszawskiej wytwórni Syrena Record.

Zobacz także: Prywatne archiwum Maryli Rodowicz trafiło do zbiorów Biblioteki Narodowej

d1rzgau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rzgau
Więcej tematów