Trwa ładowanie...

Cena zniczy i wiązanek. W 2022 uroczystość Wszystkich Świętych będzie droga

Do uroczystości Wszystkich Świętych pozostał niecały miesiąc. W październiku w sklepach pojawia się coraz większa oferta zniczy oraz wiązanek na groby. Ile trzeba za nie zapłacić w tym roku? Wzrost cen nie ominął również branży cmentarnej.

Cena zniczy w 2022 roku będzie wyższa niż w latach ubiegłychCena zniczy w 2022 roku będzie wyższa niż w latach ubiegłychŹródło: Pixabay
d2dwvyt
d2dwvyt

Wzrost cen dotyka wszystkie branże. Ze względu na drożejący prąd i cenę surowców rosną koszty produkcji i transportu. Jak przewidują eksperci - w 2022 ceny zniczy i wiązanek mogą być nawet o 100 procent wyższe niż w roku ubiegłym.

Ile kosztują znicze? Branżyści nie mają dobrych wieści

Rosnące ceny zniczy są spowodowane przez podwyżki, które dotykają huty szkła i producentów parafiny. "Wszystkim hutom koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie. Ceny szkła do zniczy są podniesione o około 60 proc. Podwyżki musiały zostać wprowadzone. Na to, co się dzieje, nie ma mocnych. Nikt nie będzie produkował poniżej kosztów" - mówił we wrześniu serwisowi money.pl Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu. Dodatkowo oszacował, że cena zniczy w 2022 roku może wzrosnąć nawet o 100 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tajemniczy cmentarz zu Dohna. Niezwykłe, co można na nim znaleźć

Wysokie ceny zniczy nie są jedynym zmartwieniem kupujących. Producenci, ze względu na obawę mniejszego ruchu w branży w 2022 roku postanowili nie robić tak wielkich zapasów zniczy, jak w ubiegłych latach "Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć" - ostrzegała Joanna Karpeta, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy.

d2dwvyt

Cena zniczy. Ile trzeba za nie zapłacić w najpopularniejszych sieciach sklepów?

Cena najtańszych zniczy w popularnych sklepach zaczyna się poniżej trzech złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za najmniejsze wkłady - w tym przypadku nieznacznie powyżej wskazanej kwoty. Droższe są oczywiście większe, ozdobne znicze - ich cena może przekraczać nawet 70 złotych.

W październiku wiele z dyskontów oferuje zniżki, nie tylko na znicze, ale również wiązanki wykonane ze sztucznych kwiatów. Mimo tego, ich cena w 2022 będzie także wyższa niż w ubiegłych latach.

Cena wiązanek. Te, wykonane z żywych kwiatów również drożeją

Wzrost cen jest zauważalny także w przypadku wiązanek wykonanych z żywych kwiatów oraz kompozycji rosnących w donicach. Za drobno- i wielkokwiatowe chryzantemy trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej niż w 2021 roku. Ceny żywych kwiatów na groby zaczynają się od około 15 złotych i dochodzą do niemal 50 złotych w przypadku większych kompozycji. To efekt podniesienia ceny plastikowych opakowań, w których sprzedawane są kwiaty, a także znacznie wyższych kosztów ich produkcji.

Ceny zniczy w Internecie. Czy jest taniej?

W przypadku sprzedaży internetowej ceny również uległy podwyższeniu. Kształtują się jednak na nieco niższym poziomie od tego w sklepach. Najmniejsze wkłady do zniczy można kupić za około 1,5 zł. Cena małych zniczy jest niemal taka sama jak w popularnych dyskontach, zaczynając się na poziomie nieznacznie przekraczającym 3 złotych.

d2dwvyt

Zniczomaty. Ostatnia szansa na zakup zniczy

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się zniczomaty, czyli automaty ustawiane w pobliżach cmentarzy. Stanowią alternatywę dla zakupu zniczy u harcerzy i prywatnych sprzedawców. Podwyżki cen nie ominęły jednak również tych urządzeń - za wkłady i znicze trzeba w tym roku zapłacić więcej niż w ubiegłych sezonach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dwvyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dwvyt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj