PolskaCBOS: większość Polaków zadowolonych z życia

CBOS: większość Polaków zadowolonych z życia

Koniec roku skłania do podsumowań i ocen. Z najnowszego badania CBOS wynika, że aż 71 proc. Polaków to ludzie zadowoleni z życia, 25 proc. deklaruje przeciętną satysfakcję, natomiast tylko trzech na stu jest rozczarowanych swoim życiem. Tak pozytywny wynik może zaskakiwać, biorąc pod uwagę utarty stereotyp, że Polacy to naród malkontentów.

CBOS: większość Polaków zadowolonych z życia
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Z grudniowego badania CBOS wynika, że 37 proc. Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście. 12 proc. czuje, że na ogół mają w życiu pecha. Co drugi respondent (51 proc.) stwierdza, że bywa z tym różnie.

Siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc.) to ludzie zadowoleni z życia, w tym jedna piąta (20 proc.) zalicza siebie do bardzo zadowolonych. Co czwarty Polak (25 proc.) deklaruje przeciętną satysfakcję, natomiast trzech na stu (3 proc.) jest rozczarowanych swoim życiem. Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech lat przybyło osób odczuwających dużą życiową satysfakcję.

Co przynosi nam satysfakcję?

Dla ogromnej większości ankietowanych powodem do zadowolenia są relacje rodzinne i towarzyskie. Wśród rodziców niemal powszechne (92 proc.) jest zadowolenie z dzieci, a ogromna większość małżonków (82 proc.) deklaruje satysfakcję ze swojego związku. Swoje relacje z przyjaciółmi i bliskimi znajomymi pozytywnie ocenia co czwarty Polak (77 proc.), a blisko co piąty (19 proc.) uważa je za przeciętne.

Niemal ośmiu na dziesięciu ankietowanych (78 proc.) jest zadowolonych z miejsca, w którym mieszka, natomiast dla około jednej piątej (22 proc.) nie jest ono istotnym powodem satysfakcji. Zadowolenie w tym względzie jest silnie zależne od sytuacji materialnej respondentów.

Stan swojego zdrowia pozytywnie ocenia niemal sześciu na dziesięciu badanych (59 proc.). Pozostali albo mają w tej kwestii mieszane odczucia (21 proc.), albo zdrowie stanowi dla nich powód do niepokoju (20 proc).

Satysfakcję z pracy deklaruje około trzech piątych aktywnych i byłych pracowników (59 proc.). Co czwarty (25 proc.) jest ze swojej pracy średnio zadowolony, a co dziesiąty (11 proc.) jest niezadowolony.

Większość badanych (57 proc.) czuje się usatysfakcjonowana swoimi kwalifikacjami i wykształceniem, jedna szósta (15 proc.) nie jest z nich zadowolona, a co czwarty (27 proc.) ma pod tym względem niepełną satysfakcję.

Połowa Polaków jest usatysfakcjonowana swoimi warunkami życia (mieszkania, wyposażenia itp.). Ponad jedna trzecia (36 proc.) jest z tej sfery umiarkowanie zadowolona, natomiast źle ją oceniają stosunkowo nieliczni (13 proc.). Mniej satysfakcji Polacy czerpią z wysokości swoich dochodów. Zaledwie co czwarty badany (23 proc.) odczuwa z ich powodu zadowolenie. Pozostali albo nie są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej (40 proc.), albo postrzegają ją jako przeciętną (36 proc.).

Odsetek deklarujących poczucie satysfakcji z poszczególnych wymiarów życia jest w większości przypadków zbliżony do tego, które CBOS zarejestrował w ubiegłym roku. Wyjątki to stan zdrowia oraz wykształcenie i kwalifikacje, z których zadowolonych jest więcej Polaków niż rok temu - wzrost odpowiednio o 5 i 6 punktów.

Coraz lepiej z finansami, gorzej z relacjami towarzyskimi

CBOS zauważa, że w ciągu ostatnich osiemnastu lat ponad dwukrotnie wzrósł odsetek osób zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej (z 9 do 23 proc.) i znacząco zmniejszyła się liczba niezadowolonych z niej (z 68 do 40 proc.). W tym samym okresie dwukrotnie przybyło ludzi czerpiących satysfakcję z materialnych warunków bytu (wzrost z 24 do 51 proc.), natomiast trzykrotnie mniej wyraża rozczarowanie tą sferą życia (spadek z 40 do 13 proc.).

W porównaniu z ubiegłą dekadą zmalało zadowolenie z relacji towarzyskich z przyjaciółmi i znajomymi. Z kolei więcej osób niż w latach dziewięćdziesiątych i na początku poprzedniego dziesięciolecia lepiej ocenia takie aspekty swojego życia, jak miejsce zamieszkania, stan zdrowia, przebieg pracy zawodowej.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 30 listopada - 6 grudnia 2012 r. na liczącej 1135 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (239)