PolskaCBOS: Polacy zadowoleni z wyboru Josepha Ratzingera na papieża

CBOS: Polacy zadowoleni z wyboru Josepha Ratzingera na papieża

81% Polaków jest zadowolonych, że nowym papieżem został kardynał Joseph Ratzinger. 92% chciałoby, by Ojciec Św. przyjechał do Polski - wynika z majowego sondażu CBOS.

CBOS: Polacy zadowoleni z wyboru Josepha Ratzingera na papieża
Źródło zdjęć: © AFP

Swoje zadowolenie w sposób zdecydowany z wyboru kardynała Ratzingera wyraża 46% badanych, 35% jest raczej zadowolonych, 15% nie ma w tej sprawie zdania. 4% Polaków nie jest zadowolonych z wyboru papieża, w tym 1% zdecydowanie.

92% respondentów chciałoby, by nowy papież przyjechał z wizytą duszpasterska do Polski - najbardziej chcieliby tego członkowie Kościoła rzymskokatolickiego: wierzący, praktykujący - 71% oraz wierzący "na swój własny sposób" - 59%. Przyjazdu papieża chciałoby też zdecydowanie 21% badanych niewierzących lub określających w inny sposób swój stosunek do wiary.

Większość Polaków (73%) chciałaby, by Benedykt XVI niczego nie zmieniał w nauczaniu Kościoła. Pewnych zmian oczekuje 13% respondentów; 14% nie ma w tej sprawie zdania.

Największa grupa osób oczekujących zmian to badani niewierzący lub określający swój stosunek do wiary inaczej (28%) oraz członkowie Kościoła rzymskokatolickiego wierzący "na swój własny sposób" (23%). Wśród katolików praktykujących zmian oczekuje 8% badanych.

Wśród osób liczących na zmiany najwięcej, bo 22% chciałoby zniesienia celibatu księży, 14% wskazało na liberalizację i modernizację Kościoła, tyle samo na zmianę stosunku do antykoncepcji; 10% oczekiwałoby zmiany stosunku Kościoła do rozwodów i związków nieformalnych; 9% - zmian organizacji i spraw finansowych Kościoła.

8% wśród zmian wymieniło kwestię nastawienia do aborcji, 6% - poprawę moralności księży, 5% - dialog z innymi religiami.

W wypowiedziach, które w sondażu określono łącznie jako "różne inne oczekiwania" (3% ogółu respondentów, 21% wśród osób oczekujących zmian w Kościele), pojawiły się propozycje zmian formuły spowiedzi, przyjmowania komunii świętej na rękę, kapłaństwa kobiet, akceptacji związków homoseksualnych.

Badanie zrealizowano w dniach 6-9 maja 2005 r. na próbie 1052 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)