CBOS: ocena głównych instytucji w państwie bez zmian
Utrzymują się negatywne notowania rządu i duża aprobata społeczna dla prezydenta, choć "notowania" rządu nieznacznie się polepszyły, a prezydenta - również nieznacznie pogorszyły - wynika z badań CBOS.
Poparcie dla rządu w sierpniu wyniosło 15%, dla premiera - 20%. Pozytywnie działalność prezydenta oceniło 70% badanych (4 pkt. proc. mniej niż w lipcu), Sejmu 14%, Senatu - 21%.
W stosunku do lipca nieco zmalał odsetek negatywnych ocen wyników działalności rządu - z 74% do 69%. Trochę wyraźniej zmalał odsetek osób niezadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Jerzy Buzek - 61% - spadek o 9 pkt. Odsetek osób zadowolonych z tego faktu jest większy o 2 pkt. proc. w porównaniu z lipcem. Liczba ocen pozytywnych rządu nie zmieniła się - 17%.
Po odnotowanym w lipcu spadku poparcia dla rządu, w sierpniu stosunek Polaków do gabinetu rządowego nie zmienił się. Podobnie jak przed miesiącem liczba przeciwników rządu (53%) ponad trzykrotnie przewyższa liczbę jego zwolenników (15%), a ponad jedna czwarta respondentów (28%) deklaruje obojętność wobec ekipy rządowej. Tak niekorzystne oceny utrzymują się już od kilku miesięcy.
Tylko wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej więcej jest zwolenników rządu, niż jego przeciwników. Wśród sympatyków wszystkich innych ugrupowań przeważają przeciwnicy rządu. Również wśród niezdecydowanych jeszcze na kogo głosować dwukrotnie przeważają jego przeciwnicy. (CBOS poinformował, że nie uwzględniał opinii elektoratu AWSP i UW, ze względu na zbyt małą liczebność, z tego samego względu niemiarodajne mogą być odpowiedzi elektoratu PSL i PiS).
Przez ostatni miesiąc nie zmieniła się zdecydowanie negatywna ocena polityki gospodarczej rządu. Cztery piąte badanych nadal uważa, że nie stwarza ona szans poprawy sytuacji gospodarczej. Tylko 10% jest odmiennego zdania. (aka)