CBOS: aż 68 proc. Polaków źle ocenia sytuację w naszym kraju
Obecnie zaledwie co szósty respondent (16 proc.) uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a ponad czterokrotnie więcej osób (68 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu CBOS.
09.07.2013 | aktual.: 09.07.2013 12:37
Uzasadniając negatywne oceny sytuacji w kraju badani najczęściej odwoływali się do sytuacji na rynku pracy (47 proc.). W tym kontekście wymieniali przede wszystkim bezrobocie – jego wzrost, wysoki poziom, ogólnie brak pracy bądź problemy z jej znalezieniem. Niektórzy zwracali uwagę na wyjątkowo trudną sytuację młodych Polaków na rynku pracy, nawet tych z wyższym wykształceniem. O tym, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, świadczy – według części respondentów – emigracja zarobkowa, zwłaszcza ludzi młodych. Innym problemem związanym z trudną sytuacją na rynku pracy są, zdaniem badanych, złe warunki zatrudnienia – brak możliwości podjęcia stałej pracy, proponowane przez pracodawców różnego rodzaju umowy czasowe, zlecenia, tzw. umowy śmieciowe.
Częstym uzasadnieniem negatywnych ocen są złe, pogarszające się warunki materialne gospodarstw domowych (28 proc.). Badani mówili o niskich wynagrodzeniach, rentach i emeryturach oraz o rosnących kosztach utrzymania, wzroście cen towarów i usług. Respondenci podkreślali, iż ich dochody wzrastają wolniej niż ceny, co w praktyce oznacza, że stać ich na coraz mniej. Ankietowani zwracali uwagę na złą sytuację finansową rodzin, pauperyzację społeczeństwa, na to, że wielu ludziom nie wystarcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Równie często jak złymi, pogarszającymi się warunkami materialnymi badani uzasadniali negatywne oceny rozwoju sytuacji w kraju źle sprawowaną władzą (28 proc.). Ogólnie krytykowali władze w Polsce mówiąc, że mamy nieudolnych rządzących, zły rząd, że nie są spełniane obietnice wyborcze, a ponadto wyrażali niezadowolenie z konkretnych działań rządu.
Respondenci wyrażający zadowolenie z sytuacji w kraju najczęściej uzasadniali je ogólnym przekonaniem, że w Polsce żyje się coraz lepiej oraz stosunkowo dobrym i stabilnym stanem naszej gospodarki.