PolskaCBOS: 71 proc. źle o pracy sejmu, 65 proc. dobrze o prezydencie

CBOS: 71 proc. źle o pracy sejmu, 65 proc. dobrze o prezydencie

Notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego pozostają niezmienione - 65 proc. badanych ocenia go pozytywnie, 21 proc. - negatywnie. W sierpniu pogorszyły się natomiast opinie o sejmie: pracę posłów źle ocenia 71 proc. ankietowanych, dobrze - 15 proc. - wynika z sondażu CBOS.

CBOS: 71 proc. źle o pracy sejmu, 65 proc. dobrze o prezydencie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

20.08.2013 | aktual.: 21.08.2013 12:19

W porównaniu do sondażu z lipca grupa osób dobrze oceniających działania prezydenta nie zmieniła, o 1 punkt proc. zwiększył się odsetek wystawiających Bronisławowi Komorowskiemu negatywną opinię. Zdania nie wyraziło 14 proc. badanych.

Z kolei o 5 punktów proc. więcej było w sierpniu respondentów źle oceniających pracę sejmu, grupa osób wystawiających pracy posłów pozytywną opinię zmniejszyła się natomiast - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - o 2 punkty proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie o opinię w kwestii działalności sejmu wybrało 14 proc.

Pogorszyły się również notowania senatu: złą ocenę senatorom wystawiło 55 proc. ankietowanych (o 6 punktów proc. więcej niż w lipcu), dobrą 17 proc. (o 5 punktów proc. mniej niż poprzednio). Opinii nie wyraziło 28 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych przeważają złe oceny pracy parlamentarzystów; nieco częściej niż inni pozytywnie wypowiadają się o niej respondenci najlepiej wykształceni, dobrze sytuowani, a także mający od 25 do 34 lat.

Zadowoleniu z działalności parlamentu sprzyja poparcie dla partii rządzącej, choć - jak można zauważyć - również wśród jej zwolenników przeważają osoby odnoszące się krytycznie do pracy posłów; wśród wyborców PiS i SLD dominują negatywne oceny działalności obu izb; do niezadowolonych zaliczają się ponadto osoby niezamierzające głosować, które prawdopodobnie w ogromnej większości nie mają reprezentacji na scenie politycznej.

Z kolei - stwierdza CBOS - w przypadku Bronisława Komorowskiego we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważa uznanie dla jego działalności jako głowy państwa; negatywną opinię nieco częściej niż inni wyrażają najmłodsi respondenci, ankietowani z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita, źle oceniający swoją sytuację materialną, a także deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

Natomiast - podaje CBOS - aprobata sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Komorowskiego jest niemal powszechna wśród wyborców PO; wyraża ją również niemal trzy czwarte zwolenników SLD i nieco ponad połowa elektoratu PiS.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (189)