CBOS: 63% badanych dobrze o pracy prezydenta; 67% źle o pracy sejmu

63% badanych dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a 23% źle. Z kolei działalność sejmu dobrze ocenia 18% respondentów, a krytycznie 67% - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Notowania sejmu są najgorsze w obecnej kadencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy nie mają dobrego zdania o własnych rodakach
Polacy nie mają dobrego zdania o własnych rodakach (PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz)

Sondaż pokazuje, że pracę sejmu dobrze oceniło w kwietniu o 5 punktów proc. mniej ankietowanych niż w marcu. Z kolei negatywnie o działalności sejmu wypowiedziało się o 6 punktów proc. więcej badanych niż w poprzednim sondażu. 15% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

CBOS podkreśla, że notowania sejmu są najgorsze w obecnej kadencji.

O funkcjonowaniu senatu z dezaprobatą wypowiedziało się w kwietniu 49% badanych, o 3 punkty proc. więcej niż w marcu. 22% ankietowanych, czyli o 4 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu, dobrze oceniło pracę senatorów. 29% respondentów nie miało zdania w tej kwestii.

CBOS zwraca uwagę, że działalność sejmu i senatu lepiej oceniają badani z wyższym wykształceniem, uzyskujący dochody na osobę powyżej 1500 zł i dobrze oceniający swoją sytuację materialną. Ponadto - jak pokazuje badanie - nieco lepiej wypowiadają się o parlamencie badani najczęściej praktykujący religijnie oraz mieszkający w największych aglomeracjach.

W kwietniu, podobnie jak w marcu, działalność prezydenta dobrze ocenia 63% respondentów. Z dezaprobatą o pracy Bronisława Komorowskiego wypowiedziało się zaś o 1 punkt proc. mniej ankietowanych niż w marcu. W kwietniu, 14% badanych nie wypowiedziało się w tej kwestii.

We wszystkich grupach społeczno-demograficznych przeważa pozytywna ocena działalności prezydenta. Krytycznie do jego pracy odnoszą się częściej najmłodsi respondenci, osoby o najniższych dochodach, badani praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, a także deklarujący prawicowe poglądy. Pozytywne opinie o pracy prezydenta - zauważa CBOS - przeważają we wszystkich analizowanych elektoratach z wyjątkiem PiS.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-18 kwietnia na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.