Trwa ładowanie...
d4ilxes

CBA zatrzymało trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

• Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
• Przeszukiwane jest 20 miejsc w Polsce, m.in., siedziba NCBR
((video_player http://www.tvp.pl/shared/details.php?copy_id=26043714&object_id=26043605&retailer=wirtualna-polska&retailer_id=12533202&template=external-embed/video/iframe-video.html false))

d4ilxes
d4ilxes

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA wyjaśnił, że działania dotyczą m.in. "udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek".

- Ze względu na dobro śledztwa, to wszystko co w tej chwili możemy powiedzieć - zaznaczył Kaczorek.

Poinformował, że działania prowadzone są pod nadzorem warszawskiego Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Wiceminister nauki: nie zamykamy oczu na nieprawidłowości

- Z faktami się nie polemizuje. NCBR jest w fazie przekształceń zarówno osobowych, jak i strukturalnych - skomentował podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński, zapytany o zatrzymanie byłego szefa NCBR. Przypomniał jednocześnie, że NCBR od kilku miesięcy ma nowego dyrektora.

d4ilxes

- Wszelkie nieprawidłowości, które dotyczą jakichkolwiek kwestii związanych z działalnością NCBR były zgłaszane zarówno przez poprzednie, jak i aktualne kierownictwo (resortu nauki - przyp. red.) odpowiednim służbom. W maju 2015 roku rozpoczęła się kontrola MNiSW, która dotyczyła m.in. projektów dotyczących programu BRIdge. Ta kontrola w kwietniu 2016 roku zakończyła się tym, że ministerstwo złożyło zawiadomienie do właściwych służb o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie zamykamy oczu na nieprawidłowości, które ewentualnie mogły się pojawić w NCBR. O tym, czy się pojawiły, to nie nasza rola rozstrzygać. Odpowiednie służby powinny to zrobić - powiedział wiceminister nauki.

- Z drugiej strony wydaje nam się, że były to epizody, a nie zasada. Nie chcielibyśmy, żeby w ten sam sposób traktować wszystkie projekty, które przez NCBR były realizowane - powiedział Dardziński.

W maju minister nauki Jarosław Gowin - przedstawiając bilans rządów PO-PSL mówił, że prowadzony przez resort nauki audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem było skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA.

Jak przypomniał Gowin przeprowadzenie audytu w NCBR zleciała w ostatnich dniach swojego urzędowania poprzednia minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Audyt potwierdził nieprawidłowości związane przede wszystkim z grupą programów BRIdge, których celem było wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. - Tam doszło do takiej sytuacji, jak przekroczenie o 90 mln (złotych) kwoty umów na finansowania. Tych 90 mln w budżecie NCBR nie ma - mówił w maju minister nauki Gowin.

d4ilxes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ilxes
Więcej tematów