WP

CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Waldemara Żurka. Znamy szczegóły

Funkcjonariusze CBA zakończyli kontrolę oświadczeń majątkowych byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa i sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemara Żurka. Sędzia z ustaleniami kontrolerów nie zgodził się i nie podpisał protokołu. Wirtualna Polska dotarła do szczegółów kontroli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waldemar Żurek od początku krytykował kontrolę jego oświadczeń majątkowych przez CBA
Waldemar Żurek od początku krytykował kontrolę jego oświadczeń majątkowych przez CBA (East News, Fot: Maciej Łuczniewski/REPORTER)
WP

Kontrola oświadczeń majątkowych sędziego rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Funkcjonariusze CBA analizowali dokumenty z lat 2012-2017. W trakcie kontroli sprawdzano posiadane przez Żurka m..in. ruchomości, nieruchomości, zobowiązania finansowe, wierzytelności pieniężne oraz posiadane zasoby finansowe.

- Zgodnie przepisami ustawy o CBA kontrola była przedłużana i zakończono ją sporządzeniem Protokołu Kontroli w styczniu 2018 r., który przesłano kontrolowanemu. Zastrzeżenia do jego treści, złożone za pośrednictwem pełnomocnika, nie zostały uwzględnione przez Biuro. Pomimo wymogu prawnego wynikającego ustawy o CBA Waldemar Żurek nie podpisał Protokołu Kontroli, nie przedstawił także pisemnego wyjaśnienia odmowy podpisania Protokołu Kontroli. Brak tego podpisu nie zmienia ustaleń kontroli - informuje Wirtualną Polskę Piotr Kaczorek z wydziału prasowego CBA.

WP

I jak dodaje, podczas kontroli natrafiano na „wątpliwości natury skarbowej”. - Dokument z wnioskami z kontroli trafił w kwietniu br. do Prokuratora Okręgowego w Krakowie (nie było to zawiadomienie o przestępstwie) celem, stosownie do obowiązujących przepisów prawa, przekazania do właściwego urzędu skarbowego - dodaje Kaczorek.

W czerwcu tego roku decyzją ministra sprawiedliwości odtajniono dwa oświadczenia majątkowe byłego rzecznika KRS z 2016 i 2017 roku. Pierwsze ukazało się na stronach krakowskiego sądu 20 czerwca, drugie - kilka dni później. Zdaniem Żurka, który domagał się utajnienia dokumentów, decyzja resortu sprawiedliwości nosiła znamiona ataku na osobę sędziego.

- Uchwalono takie a nie inne przepisy, które moim zdaniem nie zapewniają ochrony. Oświadczenia majątkowe traktuje się instrumentalnie, chodzi o to, żeby oświadczenia jednych ujawniać, innych nie; jest to uznaniowe, jak widać. To jest jakiś paradoks. Według mnie stosowane są jakieś polityczne kryteria ochrony bezpieczeństwa sędziów i to jest bardzo niebezpieczne, bo pozostawia w rękach jednego człowieka uznaniowość. Uważam, że to jest kolejny rodzaj szykan wobec mojej osoby.(…) Każdą złotówkę zarobiłem uczciwie, ale nadal uważam, że ujawnienie oświadczenia stanowi zagrożenie dla mnie i mojej rodziny - mówił wtedy Żurek.

WP

Zobacz także: „Tak po ludzku, co czułaś , gdy cię odwołali?”. Szydło: „Poczułam ulgę”

Jak sprawdziła Wirtualna Polska, ujawnione oświadczenie majątkowe za 2017 rok to w gruncie rzeczy polemika z funkcjonariuszami CBA. W dokumencie znajdziemy wiele dopisków autorstwa Żurka, w których nie zgadza się z sugestiami funkcjonariuszami Biura.

I tak: w rubryce dochody wpisał diety z KRS 137,4 tys. zł z dopiskiem „Według mnie to diety, a nie dochód. Według CBA to dochód”. W rubryce inne dane o stanie majątkowym wpisał m.in. ok. 4 tys. zł dotacji obszarowej do gospodarstwa rolnego. Z dopiskiem: według CBA trzeba to wpisać, według mnie nie, bo to dotacja, a nie dochód.

WP
Archiwum prywatne
Podziel się

Ponadto z dokumentu wynika, że sędzia Waldemar Żurek posiada dom o powierzchni 110 m. kw., grunt rolny (35 tys. m.kw.), użytkowy o powierzchni 85 m. kw., nieużytki rolne o powierzchni 33 tys. m.kw., drewniany domek na wsi oraz liczne place i inne nieruchomości. Na koncie zgromadził 77,8 tys. złotych oraz 1620 franków szwajcarskich. Posiada dwa samochody – Jeep z 1997 roku oraz suzuki z 2007 roku. Jednocześnie Waldemar Żurek ma na głowie dwa kredyty. Na wynajmie lokali zarobił w 2017 roku ok. 15 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP