CBA wnioskuje o odwołanie dyrektora szpitala
Centralne Biuro Antykorupcyjne wystąpiło do Marszałka Województwa Lubelskiego o odwołanie ze stanowiska dyrektora szpitala wojewódzkiego im. Jan Bożego w Lublinie. Po kontroli CBA uznało, że naruszył on tzw. ustawę antykorupcyjną.
22.08.2012 11:40
CBA sprawdzało przestrzeganie przez dyrektora szpitala przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenie działalności gospodarczej w latach 2008-2012, tzw. ustawy antykorupcyjnej. Kontrola wykazała, że dyrektor posiadał więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego w prywatnej spółce, tym samym naruszył przepisy ustawy - poinformował w środę rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.
Kontrola CBA stwierdziła także, że dyrektor nie składał w tym czasie oświadczeń majątkowych, do czego zobowiązywała go ustawa o samorządzie województwa.
Rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego Beata Górka powiedziała, że zarząd województwa zajmie się wnioskiem CBA na najbliższym posiedzeniu, we wtorek.
- Marszałek województwa spotkał się już i rozmawiał z dyrektorem szpitala im. Jan Bożego. Powoływanie i odwoływanie dyrektorów szpitali leży w gestii zarządu województwa. Zarząd podejmie decyzję w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu we wtorek - powiedziała Górka.
Górka dodała, że nie można przesądzać, jaka to będzie decyzja.
Ustawa antykorupcyjna zabrania łączenia stanowisk publicznych z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnieniem funkcji kierowniczych w spółkach prawa handlowego i fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Artykuł 4 pkt 5 ustawy antykorupcyjnej stanowi, że osoby zajmujące stanowiska publiczne nie mogą posiadać więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego w spółkach prawa handlowego. Naruszenie tych zakazów stanowi podstawę do odwołania ze stanowiska. Ustawa mówi, że należy to zrobić w ciągu miesiąca od ujawnienia nieprawidłowości.