Trwa ładowanie...
d2petnh

Carl Bildt: oferta Rosji w sprawie Ukrainy zatrąca snem o Jałcie

Propozycja przedstawiona przez Rosję dotycząca rozwiązania kryzysu na Ukrainie wygląda poniekąd tak, jakby Rosja śniła o powtórzeniu porozumień w sprawie Polski z lutego 1945 roku, zawartych w Jałcie - ocenił szef MSZ Szwecji Carl Bildt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Carl Bildt
Carl Bildt (PAP/EPA, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
d2petnh

Rosja zaproponowała w poniedziałek Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu, a także w uznaniu prawa Krymu do decydowania o swojej przyszłości zgodnie z wynikami niedzielnego referendum oraz w niezwłocznym wykonaniu zobowiązań, wynikających z porozumienia podpisanego 21 lutego przez liderów ukraińskiej opozycji i ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Porozumienie to przewidywało m.in. odebranie obywatelom nielegalnie posiadanej broni, opuszczenie przez protestujących bezprawnie zajętych gmachów, ulic i placów, a także obiektywne zbadanie aktów przemocy na Ukrainie z okresu od grudnia 2013 roku do lutego 2014 roku.

Grupa - postuluje rosyjskie MSZ - winna również pomóc w niezwłocznym zwołaniu przez parlament Ukrainy zgromadzenia konstytucyjnego z równą reprezentacją wszystkich ukraińskich regionów. Zgromadzenie przygotowałoby projekt nowej, federacyjnej konstytucji, który zostałby poddany ogólnonarodowemu referendum.

d2petnh

Nowa ukraińska ustawa zasadnicza - zdaniem MSZ Rosji - powinna przewidywać m.in. nadanie językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, a pozostałym językom - statusu języków regionalnych i języków mniejszości.

Rosyjskie MSZ proponuje, by natychmiast po zatwierdzeniu nowej konstytucji odbyły się wybory najwyższych organów władzy państwowej oraz wybory władz ustawodawczych i wykonawczych w każdym podmiocie ukraińskiej federacji.

Plan przedstawiony przez MSZ FR zakłada także, że gwarantami nowego ustroju Ukrainy, jej suwerenności, integralności terytorialnej i neutralności wojskowo-politycznej byłyby Rosja, UE i USA, co zostałoby udokumentowane stosowną rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ukraina oświadczyła, że te propozycje są dla niej nie do przyjęcia.

"Najnowsza propozycja Rosji na temat Ukrainy zatrąca poniekąd jak sen o powtórzeniu porozumień z lutego 1945 roku w sprawie losu Polski" - napisał z kolei szef MSZ Szwecji Carl Bildt na Twitterze.

d2petnh

Podziel się opinią

Share
d2petnh
d2petnh