Całkowite zaćmienie Słońca już dziś wieczorem. Dzięki NASA obejrzy je każdy

Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek 2 lipca o godzinie 18:55 czasu polskiego. Dzięki transmisji NASA będą go mogli zobaczyć internauci na całym świecie. Jednak tylko nieliczni będą jego bezpośrednimi świadkami.

Całkowite zaćmienie Słońca już dziś wieczorem. Dzięki NASA obejrzy je każdy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Kevin Baird

02.07.2019 14:32

Całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie będzie widoczne?

Zaćmienie Słońca będzie widoczne o godzinie 18:55 czasu polskiego. Niestety polscy fani zjawisk astronomicznych będą mogli podziwiać je tylko w internecie. Całkowite zaćmienie Słońca gołym okiem (przy zastosowaniu filtrów UV, żeby nie uszkodzić wzroku) będzie można podziwiać w Ameryce Południowej (Chile, Argentyna) oraz na południowych Wyspach Pacyfiku.

Miłośnicy astronomii na pozostałej części globu również będą mogli na żywo obejrzeć zaćmienie. Umożliwi im to NASA. Agencja kosmiczna przeprowadzi internetową relację na żywo z zaćmienia.

Dzisiejsze zaćmienie Słońca będzie wyjątkowe. Potrwa 4 minuty i 33 sekundy. Jego niezwykłość zawdzięczamy porze, o jakiej wystąpi. Ponieważ zaćmienie rozpocznie się ok. 1,5 h przed zachodem Słońca, to wokół księżyca pojawi się złota obwódka.

Całkowite zaćmienie Słońca – na czym polega

Całkowite zaćmienie Słońca jest niezwykłym zjawiskiem. Występuje z reguły raz lub dwa razy w roku. Dochodzi do niego, kiedy księżyc i Słońce ustawią się w jednej linii. Wówczas księżyc rzuca na Ziemię cień, a my obserwujemy zaćmienie.

Na podobnej zasadzie odbywa się zaćmienie księżyca. Wówczas Ziemia znajduje się między słońcem a księżycem. Cień naszej planety przysłania wówczas naturalnego satelitę.

Zaćmienie Słońca, księżyca i inne zjawiska astronomiczne w lipcu

Zaćmienie Słońca jest tylko jednym z kilku ciekawych zjawisk astronomicznych, do których dojdzie w lipcu.

Już 16 lipca w Polsce będzie można podziwiać zaćmienie księżyca. Jego początek nastąpi około godziny 18:43 i zakończy się około 23:00. Nie będzie to niestety całkowite zaćmienie księżyca, ale miłośnicy astronomii mają nadzieję na ciekawe zjawisko.

W nocy z 28 na 29 lipca warto wybrać się w miejsce oddalone od świateł miast. Właśnie tej nocy będzie można podziwiać deszcz meteorytów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)