Trwa ładowanie...

Cała Polska w żółtej strefie. Jakie obostrzenia obowiązują?

Koronawirus. Od soboty wchodzą w życie nowe obostrzenia. Cała Polska będzie żółtą strefą, a obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeni otwartej.
Share
Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują od soboty?
Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują od soboty?Źródło: pixabay.com
d2rcpge

4 280 nowych przypadków w czwartek i 4 739 w piątek - to najnowsze statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Niemal codziennie pada nowy rekord, co zmusiło rząd do kolejnej zmiany strategii walki z pandemią koronawirusa. W związku z rosnącą liczbą nowych przypadków premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili, że od soboty 10 października cała Polska będzie w żółtej strefie. Wyjątkiem są 32 powiaty i 6 miast, które zaliczono do strefy czerwonej.

Koronawirus. Obowiązkowe maseczki w żółtej strefie

Najważniejszą zmianą, jaka wchodzi w życie od 10 października, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa także w otwartej przestrzeni. Obostrzenie to obowiązuje w całej Polsce. Zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej należy w środkach transportu publicznego, a także w miejscach ogólnodostępnych, do których zaliczają się:

 • drogi i place,
 • teren cmentarzy,
 • promenady i bulwary,
 • miejsca postoju pojazdów,
 • parkingi leśne,
 • teren nieruchomości wspólnych.
d2rcpge

Obowiązek zasłaniania ust i nosa musimy realizować także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Czytaj także:Koronawirus w Polsce i lista szpitali, które "w całości będą zajmowały się leczeniem COVID-19"

Zasłaniać usta i nos musimy również w obiektach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Przepisy te obowiązują również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

To oznacza, że ust i nosa nie musimy zasłaniać m.in. w lasach, parkach, ogrodach botanicznych i zabytkowych czy plażach. Warunkiem jest zachowanie odstępu od innych osób wynoszącego 1,5 metra.

d2rcpge

Koronawirus. Ograniczenia w organizacji imprez masowych i targów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od soboty będą obowiązywać ograniczenia w organizacji imprez masowych, kongresów, targów czy wydarzeń kulturalnych. W przypadku kongresów i targów warunkiem jest zasłanianie przez widzów ust i nosa, a także udostępnienie klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc.

W miejscu odbywania się imprezy takiej jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi - jeżeli ten wymóg jest spełniony, to nie ma ograniczenia do 150 osób.

Z kolei wydarzenia kulturalne i imprezy masowe mogą być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

d2rcpge

Koronawirus. Jakie obostrzenia w gastronomii?

Do zmian doszło także w działalności lokali gastronomicznych. Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Istnieje limit: 1 osoba na 4 m2.

Czytaj także:Koronawirus w Polsce. Negowali pandemię. "Jeden z nich jest na granicy śmierci"

W strefie czerwonej - prowadzenie działalności możliwe jest w określonych godzinach: od 6:00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

d2rcpge

Koronawirus. Obostrzenia w aquaparkach i wesołych miasteczkach

Od soboty obowiązuje przepis o wpuszczeniu na teren aquaparków i basenów 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w wesołych miasteczkach jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.

Koronawirus. Ile osób na weselach?

Ograniczono też liczbę osób, które mogą przebywać na weselach i innych uroczystościach rodzinnych. Do 16.10.2020 r. na uroczystościach rodzinnych może być do 100 osób. Natomiast od 17.10.2020 r. - do 75 osób, z wyjątkiem obsługi.

d2rcpge

Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Koronawirus. Gdzie jest czerwona strefa?

Lista powiatów w czerwonej strefie:

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
 • województwo opolskie: powiat oleski;
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat kłobucki;
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
d2rcpge

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Koronawirus . Mocne oskarżenia. "Morawiecki powinien mieć trochę honoru"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rcpge

Podziel się opinią

Share
d2rcpge
d2rcpge
Więcej tematów