Cała Polska w żółtej strefie. Jakie obostrzenia obowiązują?
Koronawirus. Od soboty wchodzą w życie nowe obostrzenia. Cała Polska będzie żółtą strefą, a obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeni otwartej.
10.10.2020 07:13
4 280 nowych przypadków w czwartek i 4 739 w piątek - to najnowsze statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Niemal codziennie pada nowy rekord, co zmusiło rząd do kolejnej zmiany strategii walki z pandemią koronawirusa. W związku z rosnącą liczbą nowych przypadków premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili, że od soboty 10 października cała Polska będzie w żółtej strefie. Wyjątkiem są 32 powiaty i 6 miast, które zaliczono do strefy czerwonej.
Koronawirus. Obowiązkowe maseczki w żółtej strefie
Najważniejszą zmianą, jaka wchodzi w życie od 10 października, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa także w otwartej przestrzeni. Obostrzenie to obowiązuje w całej Polsce. Zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej należy w środkach transportu publicznego, a także w miejscach ogólnodostępnych, do których zaliczają się:
- drogi i place,
- teren cmentarzy,
- promenady i bulwary,
- miejsca postoju pojazdów,
- parkingi leśne,
- teren nieruchomości wspólnych.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa musimy realizować także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
Czytaj także: Koronawirus w Polsce i lista szpitali, które "w całości będą zajmowały się leczeniem COVID-19"
Zasłaniać usta i nos musimy również w obiektach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Przepisy te obowiązują również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
To oznacza, że ust i nosa nie musimy zasłaniać m.in. w lasach, parkach, ogrodach botanicznych i zabytkowych czy plażach. Warunkiem jest zachowanie odstępu od innych osób wynoszącego 1,5 metra.
Koronawirus. Ograniczenia w organizacji imprez masowych i targów
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od soboty będą obowiązywać ograniczenia w organizacji imprez masowych, kongresów, targów czy wydarzeń kulturalnych. W przypadku kongresów i targów warunkiem jest zasłanianie przez widzów ust i nosa, a także udostępnienie klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc.
W miejscu odbywania się imprezy takiej jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi - jeżeli ten wymóg jest spełniony, to nie ma ograniczenia do 150 osób.
Z kolei wydarzenia kulturalne i imprezy masowe mogą być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.
Koronawirus. Jakie obostrzenia w gastronomii?
Do zmian doszło także w działalności lokali gastronomicznych. Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Istnieje limit: 1 osoba na 4 m2.
W strefie czerwonej - prowadzenie działalności możliwe jest w określonych godzinach: od 6:00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Koronawirus. Obostrzenia w aquaparkach i wesołych miasteczkach
Od soboty obowiązuje przepis o wpuszczeniu na teren aquaparków i basenów 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w wesołych miasteczkach jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.
Koronawirus. Ile osób na weselach?
Ograniczono też liczbę osób, które mogą przebywać na weselach i innych uroczystościach rodzinnych. Do 16.10.2020 r. na uroczystościach rodzinnych może być do 100 osób. Natomiast od 17.10.2020 r. - do 75 osób, z wyjątkiem obsługi.
Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.
Koronawirus. Gdzie jest czerwona strefa?
Lista powiatów w czerwonej strefie:
- województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
- województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
- województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
- województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
- województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
- województwo opolskie: powiat oleski;
- województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
- województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
- województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
- województwo śląskie: powiat kłobucki;
- województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
- województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
- województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
województwo zachodniopomorskie: Koszalin.