Bytomianie będą projektować zmiany w mieście nowatorską metodą
Po raz pierwszy na Górnym Śląsku i po raz drugi w Polsce odbędą się warsztaty planowania przestrzennego metodą „Planning for Real”. Mieszkańcy Bytomia 7 grudnia sami naniosą na makietę propozycje zmian w swoim otoczeniu.
Metoda „Planning for Real” jest stosowana od wielu lat w Wielkiej Brytanii – po raz pierwszy zrobiono to tam w 1977 roku. Bytomianie będą nowatorami pod tym względem na Górnym Śląsku. Mieszkańcy sami będą zastanawiać się nad tym, co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu i swoje pomysły zaznaczać będą na specjalnej makiecie okolicy.
Metoda ta opiera się na porozumieniu lokalnych władz, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców danej dzielnicy.
- Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 przygotowali makietę jednej z dzielnic Bytomia. Teraz czas na mieszkańców – w czasie warsztatów będą nanosić na nią swoje propozycje zmian. Mogą być różnorodne: zaczynając od potrzeby postawienia śmietnika, poprzez zmianę trawnika, aż po przebudowę ulic i skrzyżowań – tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Jarosław Mach z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bytomiu.
– Wszystkie pomysły zostaną przedyskutowane, my jako organizatorzy powiemy, co jest możliwe do zrealizowania, co mieszkańcy mogą zrobić sami, a co musiałoby poczekać i dlaczego. Propozycje mieszkańców zostaną spisane w tabelę i przekazane władzom miasta – dodaje.
Warsztaty planowania przestrzennego prowadzone będą z udziałem mieszkańców ulic: Wallisa, Rejtana, Myśliwca, Orzeszkowej, Pilotów, Pułaskiego i Malczewskiego. Odbędą się w niedzielę 7 grudnia od 10:00 do 16:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Siemiradzkiego 9.
- Nas, organizatorów, będzie tam w sumie kilkanaście osób. Będziemy służyć radą i pomagać mieszkańcom. Pomysły wykorzystywać będziemy przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego, czym zajmujemy się na co dzień – mówi Mach. – Jeśli warsztaty odniosą spodziewany efekt, będziemy chcieli je kontynuować w innych dzielnicach miasta – dodaje.
Warsztaty organizowane są przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych i Miejską Pracownię Urbanistyczną w Bytomiu.