Trwa ładowanie...
d1kvmwg

Były prezydent Zabrza skazany na 25 lat więzienia

• Sąd Okręgowy w Katowicach skazał byłego prezydenta Zabrza na 25 lat więzienia
• Jerzy G. był oskarżony o zabicie wierzyciela
• Trzem innym oskarżonym, którzy pobili i skrępowali Lecha F. sąd wymierzył po 15 lat więzienia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Moment ogłoszenia wyroku
Moment ogłoszenia wyroku (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1kvmwg

Na 25 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Katowicach b. prezydenta Zabrza Jerzego G., oskarżonego o zabicie wierzyciela. Trzem innym mężczyznom, którzy wg ustaleń procesu na zlecenie G. pobili i skrępowali Lecha F. sąd wymierzył kary po 15 lat więzienia.

Był to już drugi proces w tej sprawie. Poprzedni wyrok uchylił Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura oskarżyła b. prezydenta o to, że w 2008 r. zabił F., bo nie był w stanie zwrócić wynoszącego kilkaset tys. zł długu.

Prokurator zażądał dla G. 25 lat więzienia, z zastrzeżeniem, by o przedterminowe zwolnienie oskarżony mógł ubiegać się najwcześniej po 20 latach. Podobnych kar oskarżyciel domagał się dla trzech innych oskarżonych, w przypadku dwóch z nich także żądając, by o warunkowe zwolnienie mogli starać się po 20 latach.

d1kvmwg

Sąd skazał G. na 25 lat pozbawienia wolności nie zaostrzając dodatkowo kary poprzez wydłużenie czasu, po którym b. prezydent mógłby wyjść na wolność.

Skład orzekający uznał, że pozostali trzej oskarżeni na zlecenie prezydenta porwali i pobili Lecha F. Wymierzył całej trójce kary po 15 lat więzienia za zabójstwo z zamiarem ewentualnym i zastrzegł, że dwaj z nich - bracia Robert i Rafał T. - będą mogli opuścić zakład karny najwcześniej po 12 latach.

Ciało Lecha F. znaleziono w sierpniu 2008 r. w lesie w Wymysłowie w pow. będzińskim, mężczyzna zmarł dzień wcześniej. Według ustaleń śledztwa Jerzy G. od początku chciał zabić Lecha F., nie chodziło o zastraszenie i zmuszenie go do umorzenia długu. Prezydent od początku stanowczo odpierał zarzuty. Kwestionował swój udział w opisywanych w akcie oskarżenia wydarzeniach. Twierdzi, że był w zupełnie innym miejscu.

Choć nie ma bezpośrednich świadków zabójstwa ani narzędzi zbrodni, według prokuratury wiele wyjaśniają inne dowody, przede wszystkim opinie biegłych. Wynika z nich, że zwabiony do lasu Lech F. miał rany kłute i cięte szyi, zadane przypuszczalnie nożem, był też bity - prawdopodobnie kijem bejsbolowym.

d1kvmwg

Sąd dał wiarę trzem pozostałym oskarżonym, że po skrępowaniu F. zostawili go sam na sam z Jerzym G. Nie uwierzył im natomiast, że wcześniej nie pobili ofiary. Sąd uznał, że zadając F. tak poważne ciosy kijem musieli liczyć się z możliwością jego śmierci, dlatego skazał ich za zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Bezpośrednią przyczyną zgonu F. były jednak obrażenia ostrym narzędziem, zadane później przez G. - uznał sąd, opierając się na opinii biegłych.

Przebieg wydarzeń poza opinią ekspertów wspierają też inne dowody, m.in. logowania telefonów komórkowych, analiza połączeń telefonicznych oskarżonych i przeprowadzony eksperyment procesowy - wyliczała sędzia Małgorzata Buchacz.

Obrona zapowiedziała po wyroku, że złoży apelację. W ocenie adwokatów, przedstawiony w ustnym uzasadnieniu wywód jest niespójny. Prokurator uznał, że wyrok jest generalnie sukcesem oskarżenia, natomiast nie wykluczył apelacji, bo nie zgadza się z wszystkimi wnioskami, do których doszedł sąd.

Pierwszy proces rozpoczął się w maju 2011 r. Wyrok w I instancji zapadł w czerwcu 2013 roku. Uznając b. prezydenta za winnego, sąd I instancji wymierzył mu wówczas karę 25 lat więzienia, zastrzegając, że o warunkowe zwolnienie będzie się mógł ubiegać najwcześniej po 20 latach. Na 25 lat więzienia sąd okręgowy w pierwszym procesie skazał braci Roberta i Rafała T. oraz Mariusza F., którzy - według oskarżenia - też brali udział w zabiciu Lecha F. W przypadku tych dwóch pierwszych sąd także zastrzegł, że na wolność będą mogli wyjść najwcześniej po 20 latach.

d1kvmwg

Zwracając sprawę do I instancji sąd odwoławczy podkreślił, że mimo przeprowadzenia obszernego postępowania sąd okręgowy dopuścił się poważnych uchybień, oceniając materiał dowodowy i przygotowując pisemne uzasadnienie. Skutkowało to koniecznością uchylenia wyroku. Prokurator Tomasz Truszkowski ocenił, że w ponownym procesie udało się rozszerzyć materiał dowodowy.

B. prezydent Zabrza został zatrzymany i aresztowany w listopadzie 2009 r. Zdaniem prokuratury motywem zbrodni były nieporozumienia na tle finansowym. Jerzy G. pożyczył od Lecha F. 246 tys. zł. Z odsetkami miał mu zwrócić ok. 800 tys. zł. Oddanie takiej kwoty oznaczałoby dla G. bankructwo; motywem zbrodni był strach przed utratą życiowego dorobku - mówili prokuratorzy. Sprawę udało się rozwikłać dzięki Tomaszowi L. - skazanemu już prawomocnie na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w uprowadzeniu ofiary.

Jerzy G. od początku nie przyznawał się do popełnienia zbrodni, podobnie jak bracia Robert i Rafał T., którym przypisano współudział w zabójstwie. Kolejny oskarżony, Mariusz F., przyznał się do porwania Lecha F., ale nie do jego zamordowania. Twierdził, że po uprowadzeniu porywacze zostawili F. sam na sam z Jerzym G.

W śledztwie przesłuchano ok. 80 świadków, dowodami w sprawie są też billingi Jerzego G. i współoskarżonych. Według zeznań jednego ze świadków, który siedział w celi z Robertem T., śmiertelne ciosy zadali Jerzy G. i Robert T.; Mariusz F. i Rafał T. mieli unieruchomić ofiarę.

d1kvmwg

Jerzy G. był prezydentem Zabrza w latach 2002-2006 z ramienia SLD. Jego kłopoty zaczęły się od pożyczek zaciągniętych, zanim jeszcze zaczął rządzić Zabrzem. Lech F. - syn byłej wspólniczki Jerzego G. - zarzucał prezydentowi, że pożyczał od niego pieniądze dwukrotnie: 20 tys. i 246 tys. zł. Tej drugiej kwoty G. - jak mówił F. - nigdy nie oddał. F. wytoczył politykowi proces cywilny.

G. bronił się, wytaczając Lechowi F. sprawę o próbę wyłudzenia pieniędzy, których - jak twierdził - w rzeczywistości nigdy nie pożyczał. F. w odpowiedzi przedstawił podpisane przez prezydenta umowy. G. wyjaśniał, że umowy podpisał in blanco, a druga pożyczka nie dotyczyła 246 tys. zł, tylko dziesiątej części tej kwoty, do której F. miał dopisać trzecią cyfrę. Sprawę w sądzie ostatecznie wygrał F.

d1kvmwg

Podziel się opinią

Share
d1kvmwg
d1kvmwg
Więcej tematów